Sporta medicīna

#

 

Capital Clinic Riga saviem klientiem piedāvā veikt funkcionālās diagnostikas testus, ar kuru palīdzību var noteikt katram cilvēkam optimālo fizisko slodzi. Lai noteiktu piemērotu fizisko aktivitāti, jāņem vērā pacienta vecums, veselības stāvoklis, pašreizējās un pārslimotās slimības, fiziskās sagatavotības līmenis, sporta iemaņas, pašŗeizējās fiziskās aktivitātes, personīgā motivācija, mērķi un iespējas.

Novērtējot iegūto izmeklējumu rezultātus, sporta ārsts varēs ieteikt individuāli piemērotu sporta veidu, fiziskās slodzes biežumu, intensitāti un ilgumu. 

Kardiopulmonālais slodzes tests - neinvazīva metode, kas dod iespēju vienlaikus novērtēt sirds - asinsvadu, elpošanas un muskuļu sistēmu darbību miera stāvoklī, precīzi dozētas fiziskas slodzes laikā un atjaunošanās periodā, precīzāk noteikt fiziskās darba spējas un iemeslus, kas tās ierobežo. Tādējādi iespējama agrīna kardiopulmonālo funkcionālo traucējumu noteikšana un novērtēšana, efektīvas treniņu programmas izstrādāšana. Testa laikā iespējams papildus noteikt arī laktāta līmeni asinīs precīzākai anaerobā sliekšņa izvērtēšanai.

Kardiopulmonālās slodzes tests ar veloergometru, kas īpaši paredzēts velobraucējiem. Tas sportistiem nodrošina iespēju testu veikt ar savu – treniņos un sacensībās izmantoto velosipēdu.

 

Kad jādodas pie sporta ārsta?

 • Ja esi sportists vai veselīga dzīvesveida piekritējs, bet tev vēl nav sava uzraugošā sporta ārsta.
 • Ja vēlies sākt aktīvas sporta nodarbības.
 • Ja tava profesija ir saistīta ar paaugstinātu fizisko un emocionālo slodzi.
 • Ja ir gūta sporta trauma vai ir pārslodze.
 • Ja parādās kādas sūdzības par sirds darbību, elpošanas problēmas, asinsspiediena novirzes no normas vai citas sūdzības sportisku aktivitāšu laikā vai ārpus tām.
 • Bērniem un jauniešiem pirms iesaistīšanās aktīvos sporta treniņos.

Kas jāzina par izmeklējumu gaitu?

 • Ja tiek veikts fiziskās slodzes tests, jāņem līdzi viegls sporta tērps, sporta apavi, dvielis, lai noslaucītos pēc dušas ( fiziskās slodzes testa laikā cilvēks sasvīst)
 • Jārēķinās, ka elektrokardiogrammas veikšanai jānovelk apģērbs ķermeņa augšdaļā, kā arī virsbikses vai svārki.
 • Fiziskās slodzes testa veikšanai vīriešiem jānovelk krekls, lai piestiprinātu elektrodus testa rezultātu iegūšanai, sievietēm vēlams sporta krūšturis, lai pēc iespējas ērtāk būtu pielikt elektrodus.
 • Kardiopulmonālā testa laikā uz sejas tiek uzlikta maska, kas nepieciešama elpošanas sistēmas darbības izvērtēšanai.
 • Vidējais slodzes testa ilgums ir 30 – 45 minūtes.
 • Slodzes testu neveic cilvēkiem, kuriem ķermeņa masa pārsniedz 160 kg. vai kā nosaka ārsts.

HOLTERA monitorēšana - 24 stundu elektrokardiogrammas (EKG) reģistrācija. Šī metode palīdz ārstam novērtēt sirds ritma traucējumus. Metodi izmanto gan gados jauniem pacientiem, kuriem mēdz būt sūdzības par periodiski ātru pulsu, sportistiem, gan arī gados veciem pacientiem ar sirds slimību vēsturi. Šis izmeklējums tiek izdarīts arī tad, ja pacientam mēdz būt galvas reiboņi, lēns pulss un ģīboņi. Šādos gadījumos Holtera monitoringa metode palīdz diferencēt sirds ritma patoloģiju no galvas smadzeņu apasiņošanas traucējumiem. Ja pacientam nepieciešams Holtera monitorings, pacientam pie krūtīm tiek pielikti elektrodi, kurus saslēdz ar nelielu nolasīšanas ierīci. Praktiski elektrodi un nolasīšanas ierīce ir viegli lietojama – tā neapgrūtina pacienta ikdienas aktivitātes un ērti ir „paslēpjama“ zem apģērba.

 

Skrējiena biomehāniskā analīze. Tā ļauj novērtēt skrējiena efektivitāti visās tā fāzēs, balstoties uz muskuloskeletālas sistēmas kustību paterna video ieraksta analīzi. Veicot šādu analīzi, ir iespējams noteikt atkārtotu trieciena spēku absorbcijas mehānismus, kā arī apakšējo ekstremitāšu, īpaši pēdu stabilitāti. Novirzes gadījumos ir iespējams izstrādāt rekomendācijas par skrējiena tehnikas uzlabošanu ar mērķi pasargāt organismu no skriešanas izraisītām traumām pēdas nestabilitātes dēļ, izmantojot palīgtehnoloģijas ar apavu modifikāciju vai specifisko fizioterapiju. Skrējiena biomehāniskās analīzes slēdzienu sniedz tehniskais ortopēds Darja Ņesteroviča.