Acu ārsta padomi

 

Acu veselība dzīves kvalitātei

 

Par acu veselības un labas redzes neatsveramo nozīmi cilvēka dzīves kvalitātes izjūtā neviens nešaubās. Taču bieži vien, tāpat kā pret savu veselību kopumā, arī pret acu veselību cilvēki mēdz izturēties nevērīgi. Par dzīves laikā vēlamajām acu veselības un redzes pārbaudēm stāsta VC4 grupas uzņēmuma Capital Clinic Riga oftalmoloģe Ilva Pūķe.

 

- Cik bieži un kādos vecuma posmos cilvēkiem vajadzētu apmeklēt acu ārtu profilakses nolūkos?

- Katram, jau sākot no zīdaiņa vecuma, ir ieteicamas regulāras acu pārbaudes. Bērniem profilaktiskās acu veselības pārbaudes nepieciešamas 13-24 mēnešu vecumā, tad 3-4 gadu vecumā un pirms skolas apmeklējuma 6 -7 gadu vecumā vai kā norādījis acu ārsts. Pieaugušajiem profilaktiska acu veselības pārbaude jāveic reizi gadā pēc 40 gadu vecuma vai kā norādījis acu ārsts.

- Kādos gadījumos ar acu ārsta apmeklējumu nevajadzētu kavēties?

- Acu ārsts jāapmeklē vienmēr, ja ir parādījušās sūdzības par redzi vai acu veselību - pasliktinājusies redze, redze kļuvusi miglaināka, parādījusies līniju vai attēla kropļošanās, radies iekaisums, acī iekļuvis svešķermenis u.c. gadījumos.

- Pastāstiet, kas notiek acu ārsta apmeklējuma laikā?

- Acu ārsta konsultācijas būtiska sastāvdaļa ir klienta apmeklējuma mērķa noskaidrošana - vai tās ir sūdzības par redzi, par acu veselību vai arī profilaktiskā redzes pārbaude. Ārsts vienmēr izjautā pacientu par sūdzībām, acu un sistēmiskām slimībām, kā arī acu veselību ģimenē. Ņemot vērā visu noskaidroto, acu ārsts veic izmeklējumus, kas palīdz konstatēt patieso acu veselības stāvokli un pārbaudīt redzi. Pilnvērtīgai acs struktūru izvērtēšanai nepieciešams paplašināt acu zīlītes, tādēļ acu ārsts iepilina acīs pilienus, lai pēc 15-20minūtēm (bērniem nepieciešams ilgāks zīlīšu paplašināšanas laiks) turpinātu izmeklējumus. Ārsts apkopo acu veselības un redzes pārbaudes rezultātus un izrunā tos ar pacientu, kā arī iesaka nākamo vēlamo profilaktisko pārbaužu laiku, vai nozīmē terapiju, ja tā nepieciešama. Nepieciešamības gadījumā nozīmē papildu izmeklējumus vai konsultācijas pie kāda no citiem speciālistiem, piemēram, neirologa vai endokrinologa, jo var gadīties, ka cilvēks nenojauš, ka viņam ir cukura diabēts, bet acu struktūrās iespējams konstatēt izmaiņas.

 

- Kādi ir jūsu ieteikumi – kā cilvēkiem pēc iespējas ilgāk saglabāt labu redzi?
 
Pirmkārt,veikt regulāras acu profilaktiskās pārbaudes, lai savlaicīgi diagnosticētu slimības, kuru agrīnas pazīmes pacients nejūt, bet tās nodara neatgriezenisku kaitējumu redzei. Tā kā laba redze lielā mērā atkarīga no labas asinsrites, jāizslēdz kardio-vaskulārie riska faktori:
  • jānomet liekais svars;
  • jāmaina dīvāna-kartupeļu dzīvesveids pret regulārām fiziskām aktivitātēm;
  • jānormalizē asinsspiediens, holesterīna un cukura līmenis asinīs, sadarbojoties ar ģimenes ārstu;
  • neuzsākt vai atmest smēķēšanu!
Tāpat jāaizsargā acis no UV starojuma ar saulesbrillēm gan saulainā ziemas dienā, gan vasaras mēnešos. Ļoti būtisks ir veselīgs uzturs - dārzeņi, salāti, augļi, zivis.
Ziemas mēnešos, kad piemājas dārziņus klāj sniegs, iespējams lietot antioksidantus, luteīnu, zeaksantīnu, omega taukskābes saturošas pārtikas piedevas.
 
Tā kā darbs ar datoru, telefonu, t.i. - visiem mazajiem monitoriem, ir smags darbs acu iekšējiem muskuļiem, tie regulāri jāatpūtina, skatoties tālumā-bezgalībā.
Ar gadiem mainās plakstiņu stāvoklis, acs asaru sastāvs, un parādās graušanas sajūta acīs un pastiprināta asarošana, biežāk acis jāmirkšķina, jo šis reflekss ar laiku samazinās, jākontrolē gaisa sausums apkures sezonā un, iespējams, jālieto acu mitrinošie pilieni, iepriekš konsultējoties ar acu ārstu.
 
Arī pārmērīgiem datora lietotājiem var ieteikt biežāk acis mirkšķināt (pēc taustiņa ‘Enter’ nospiešanas, nomirkšķināt), lai izvairītos no apsārtušām, nogurušām acīm.
 
Laba veselība ir lielākā vērtība, bet laba acu veselība nodrošina ievērojamu dzīves kvalitāti!
 

 

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!