Kā droši pārvadāt bērnus karstajā laikā?

08.07.2022
#

Sākoties siltajam laikam, ne viena vien ģimene dodas izbraucienos ārpus savas dzīvesvietas. Par svarīgākajām lietām, kas vecākiem būtu jāievēro, braucot karstā laikā, skaidro Capital Clinic Riga pediatre Dr. Vizma Meikšāne.

 

Pirmā lieta jāizdara vēl pirms paša brauciena. Pienākot pie auto, būtu jāatver vaļā visi logi un “jāizrauj” karstums ārā, ielaižot tajā skābekli. Pēc tam vajadzētu ieslēgt kondicionieri, protams, ja auto ir ar tādu aprīkots – tā iesaka “Capital clinic Riga” pediatre Vizma Meikšāne. Iekāpt auto bērniem ieteicams ne ātrāk kā 10 minūtes vēlāk, jo uzkarsis ir ne tikai gaiss, bet arī auto sēdekļi, drošības jostas un paneļi.

Prātīgi būtu auto atstāt ēnā un apklāt bērnu sēdeklīti ar kādu siltumu atstarojošu materiālu. Tāpat pašu braucienu ieteicams plānot vakaros vai rītos, kad vēl nav tik karsts. Pediatre norāda, ka maziem bērniem termoregulācijas centrs vēl nav tā nobriedis, līdz ar to ir risks viegli pārkarst vai ātri atdzist. Vedot mazus bērnus ar automašīnu, ir jānodrošina komfortabla gaisa temperatūra: no +22 līdz +24 grādiem.

Pakaršana notiek zibenīgi, dažu minūšu laikā. Varbūt liekas: kas tad tur, es tikai aizskrēju uz veikalu, bet tas notiek burtiski dažu minūšu laikā. Dramatisms ir tajā, ka to var nepamanīt – bērns vienkārši kļūst miegains,” skaidro pediatre.

Ja bērna pārkaršana ievērota, tikai braucot ar auto, tas ir jāaptur un jāveic atvēsināšanas procedūra. Bērns ir jānoliek ēnā un jāvēdina – kaut vai ar žurnālu, vēdinot gaisu. Daktere uzsver, ka zāles šādos gadījumos nepalīdzēs, jo šī nav iekaisuma temperatūra, tāpat bērnu nedrīkst likt aukstā ūdenstilpnē. Ir jāliek vēsas kompreses uz galvas, deniņiem, kakla – tur, kur ir tuvu asinsvadi. Ja mazulis var dzert, viņam var dot arī ūdeni, bet ja ne – ir jāsauc ātrā palīdzība.

Ir arī vairāki praktiski padomi, kas palīdzēs izvēlēties bērnu krēsliņu un to pareizi nostiprināt. Jāņem vērā, ka bērns vismaz līdz 15 mēnešu vecumam ir jāpiesprādzē ar seju uz aizmuguri. Tā ir daudz drošāk – ja sadursmes brīdī bērns skatīsies ar galvu uz priekšu, sekas var būt daudz smagākas. Bet, ja bērna izmērs un arī auto parametri to atļauj, būtu vēlams viņu sēdināt ar seju uz aizmuguri vismaz līdz trīs gadu vecumam.

Vajadzības gadījumā bērnu var sēdināt auto priekšā, pirms tam deaktivizējot auto drošības spilvenu. Ražotāji gan neiesaka to darīt līdz trīs gadu vecumam, jo pastāv lielāks risks trieciena gadījumā traumēt kaklu. Pat ja šķiet, ka drošības spilvens ir atslēgts un slēdzene pagriezta, ir svarīgi pārliecināties, vai auto panelī deg lampiņa par tā dēvētā “airbag” deaktivizāciju. Ja šī lampiņa nedeg, krēsliņu priekšā novietot nedrīkst.

Izvēloties krēsliņu, jāpārliecinās, vai tas vispār ietilpst automašīnā. Ražotāji iesaka izvēlēties krēsliņus ar “isofix” stiprinājumiem, kas ir daudz stabilāki nekā pievilkšana ar drošības jostu. Mīnuss ir tas, ka ne visās automašīnās ir šādi stiprinājumi, tāpēc, ja ģimenes īpašumā ir vairāki spēkrati, par to derētu pārliecināties pirms krēsliņa iegādes.

Nereti vecāki krēsliņus izvēlas pēc krāsas, dizaina, bet atvedot to mājās secina, ka stiprinājumi ir pārāk sarežģīti un process ar bērna ievietošanu krēsliņā var kļūt ļoti piņķerīgs.

Zīdaiņu vecuma bērnus mēdz vadāt piesprādzētus lielajā ratu kulbā, gan arī pārnēsājamos kurvīšos, taču nevajadzētu sadomāties, ka guļus kulbā drīkst vest tik ilgi, kamēr bērns ir ar mieru gulēt. Kā norāda pediatre, bērniem ir jākustas un, braucot lielākus attālumus ar zīdaiņu vecuma bērniem, pēc 40 minūtēm būtu jākāpj ārā, 10-20 minūtes jāpakustas, jāizvēdina auto, lai varētu doties tālāk. Atrasties vienā piespiedu pozā ilgāku laiku nav ieteicams.

Ērtākā un drošākā vieta bērnu krēsliņam automašīnā ir aizmugurē labajā pusē vai arī vidū. Jāatceras, ka siksna, kas tur krēsliņu, ir jānostiepj ļoti stingri un arī tām siksnām, kas tur bērnu, ir jābūt stingri un cieši piesprādzētām. Ja šķiet, ka ar muguru sēdošu bērnu nevar labi redzēt, aizmugurē var piestiprināt spogulīti pie galvas balsta – tajā būs iespējams redzēt bērnu, un bērns redzēs arī jūs.

Tad, kad bērns ir paaudzies un sēž uz paliktnīša, lielākā problēma ir notrāpīt augstumu drošības jostai augšējās daļas augstumu, lai tā neiet pāri vēderam un nebūtu priekšā arī mutei. Siksnai būtu jābūt tieši pāri atslēgas kaulam – tad ir droši. Protams, ka jāpievērš uzmanība arī tam, lai siksna nebūtu sagriezusies. Lai noregulētu augstumu, var regulēt pašu krēslu un arī drošības josta daudzos auto modeļos ir regulējama.

Domājot par pārkaršanu, var rasties jautājums par to, ka kondicionieris vai atvērts logs arī var nebūt labākais risinājums. Tomēr, kā norāda mediķe, tad pārkaršana noteikti būtu lielāks ļaunums par saaukstēšanos, kas var radīt neatgriezeniskas sekas.

 

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!