Fizioterapija

12.02.2014
#

Fizioterapeits konsultē, izstrādā rehabilitācijas plānu, vada ārstniecisko vingrošanu, veic masāžu, medicīnisko teipošanu, manuālo terapiju, kustību izstrādi locītavās, slinga terapiju u.c.

Capital Clinic Riga strādā fizioterapeits Uldis Sproģis un sniedz fizioterapeita konsultācijas, izstrādā rehabilitācijas plānu, vada ārstniecisko vingrošanu un funkcionālos treniņus, veic masāžu, medicīnisko teipošanu, manuālo terapiju, kustību izstrādi locītavās, slinga terapiju u.c.

Uldim Sproģim ir laba pieredze sporta un sadzīves traumu rehabilitācijā, muguras sāpju ārstēšanā, profilaktiskajā un attīstošajā vingrošanā.

Fizioterapeits veic cilvēka funkcionālā stāvokļa izmeklēšanu, novērtēšanu un ārstēšanu, palīdz klientam atgūt zaudēto funkciju vai mazināt tās deficītu, pielietojot:

  • ārstnieciskās vingrošanas metodes
  • slinga terapiju
  • ārstniecisko masāžu
  • medicīnisko teipošanu

Fizioterapijas mērķis ir  atjaunot, saglabāt un uzlabot cilvēka kustības un stāju, palielināt fizisko izturību, mazināt sāpes un atvieglot hronisku slimību gaitu. Fizioterapeits palīdz cilvēkiem, kuriem pēc slimībām, traumām, ievainojumiem, apdegumiem vai cita veida bojājumiem ir izveidojies muskuļu funkciju traucējums, nervaudu un saistaudu izmaiņas.

 

Fizioterapija ieteicama:

  • Muguras un locītavu sāpju ārstēšanai
  • Stājas un gaitas traucējumu ārstēšanai
  • Sirds - asinsvadu un nervu sistēmas saslimšanu ārstēšanai
  • Kustību atjaunošanai pēc traumām.

Fizioterapeits piedāvā:

  • Cilvēka fizisko un funkcionālo spēju novērtējumu un analīzi

  • Individuālu ārstēšanu un/vai izveido profilakses plānu
  • Profilaktiskas konsultācijas, izskaidrojot ergonomijas pamatprincipus - lai ikdienas kustības un pozas nekaitētu fiziskajai veselībai
  • Slinga terapiju
  • Ārstniecisko vingrošanu un nodarbības

Lai mazinātu sāpes, atjaunotu muskuļu darbību, locekļu kustīgumu, stiprumu, izturību un koordināciju, fizioterapeiti izmanto ārstniecisko vingrošanu, manuālās terapijas metodes, masāžu, īpašu fizioterapijas inventāru u.c.


Darboties kopā ar fizioterapeitu var jebkurš, ja vien kādu nopietnu saslimšanu dēļ nav liegtas kustības. Individuālās nodarbībās fizioterapeits izmanto dažādas fizioterapijas metodes, iemāca pareizi vingrot, sniedz ieteikumus par ikdienas pozām un kustībām.

 

Slinga terapija ir iespēja sniegt savam ķermenim veselīgu tonusu individuālās nodarbībās kopā ar fizioterapeitu. Tā ir viena no iedarbīgākajām fizioterapijas metodēm dziļās muskulatūras stiprināšanai, mugurkaula un ķermeņa stabilizēšanai, kā arī muskuļu spēka treniņam.

 

Slinga terapija ir unikāla alternatīva nodarbībām trenažieru zālē vai aerobikas vingrinājumiem, turklāt notiek individuāli fizioterapeita vadībā pēc individuāla plāna. Tā apvieno aktīvu treniņu un mūsdienīgas rehabilitācijas metodes. Galvenais mērķis ir panākt pastāvīgu kustību un balsta aparāta trenētību.

 

Slinga terapija palīdz nostiprināt dziļos muskuļus, kuri balsta mugurkaulu, uzlabo vielmaiņu mugurkaulam pieguļošajās struktūrās (skriemeļu locītavu skrimšļi, starpskriemeļu diski, saites). Kad muguras dziļie muskuļi nedarbojas, šo balsta funkciju pārņem virsējie muskuļi, kas no nepiemērotās slodzes sāp, kā arī rodas virkne citu muguras un stājas problēmu. Iedarbinot dziļos muskuļus, ļoti bieži muguras sāpes pāriet. Īpaši tiem, kuriem mugura sāp hroniski, un ārsti saka, ka ir „deģeneratīvas izmaiņas mugurkaulā” vai spondiloze (kas šobrīd mazkustīgā dzīvesveida dēļ konstatējama gandrīz visiem pēc 20 gadu vecuma).

 

Slinga terapiju  var apmeklēt:

  • ikviens no mums, kurš grib sevi uzturēt labā fiziskā formā

  • ja ir kustību un balsta aparāta problēmas, galvas vai muguras sāpes, locītavu artrozes, stāvokļi pēc traumām
  • sēdoša un mazkustīga darba darītāji (biroju cilvēki, tālbraucēji šoferi, frizieri u.c.)
  • jaunās māmiņas un sievietes pēc dzemdībām, kad ir mainījusies stāja, grūtniecības laikā ir sāpējusi mugura, vai tieši otrādi - tā sākusi sāpēt pēc dzemdībām. Slinga terapija palīdzēs atgūt un pat uzlabot muskuļu līdzsvaru, kāds tas ir bijis pirms grūtniecības
  • tie cilvēki, kuri nevēlas iet uz aerobiku vai svaru zāli, vai vingrot publiski un novērtē individuālu pieeju.

Slinga terapiju var ieteikt jebkurš speciālists, taču visbiežāk to rekomendē neirologi, ģimenes ārsti un traumatologi. Pirmo konsultāciju var sniegt arī fizioterapeits, novērtējot, vai nepieciešama vēl kāda speciālista konsultācija.

 

Slinga terapijas koncepcija sastāv no diagnostikas un ārstēšanas sistēmām:

  • diagnostikas sistēma – ietver sevī muskuļu izturības pārbaudi ar progresējošās slodzes palīdzību slēgtā un vaļējā kinemātiskā ķēdē. Tā tiek kombinēta ar tradicionāliem muskuloskeletārās sistēmas izmeklēšanas veidiem

  • ārstniecības sistēma – ietilpst relaksācija, kustību amplitūdas palielināšana, trakcija (stiepšana), muskulatūras stabilitātes treniņš, sensomotorie jeb nervu impulsu pārvades ātruma uzlabošanas vingrojumi u.c.

 

Medicīniskā teipošana

Medicīniskā teipošana ir iedarbīga fizioterapijas metode, kuras aizsākumi meklējami Japānā. Sākotnēji to pārsvarā pielietoja profesionāliem sportistiem, bet, pierādoties tās efektivitātei visdažādāko ķermeņa funkciju uzlabošanā, sāpju mazināšanā, kustību atjaunošanā locītavās u.c., teipošanu pielieto arvien biežāk arī vispārējā medicīnā – arī ginekoloģijā un dzemdniecībā.

Teipošana var palīdzēt novērst muskuļu un locītavu sāpes, ko izraisījusi pārslodze, trauma vai ilgstoša mazkustība. Tā uzlabo asinsriti, mikrocirkulāciju, mazina tūsku, asinsizplūdumus, palīdz visu veidu saišu un muskuļu sastiepumiem, stājas korekcijai. Tā ir piemērota gan pieaugušajiem, gan bērniem, un tai ir ļoti plašs pielietojums.

Teipošanā tiek izmantots kinezioloģiskais teips – vienpusēji līpoša, dabīga materiāla lenta, kuras īpašības (biezums un stiepjamība) līdzinās ādas īpašībām. Uzklājot teipu uz ādas, āda viegli paceļas, tādējādi palielinās atstarpe starp ādu un zem tās esošajiem iekaisušajiem audiem, samazinot spiedienu uz asinsvadiem, limfvadiem un brīvajiem nervu galiem iekaisušajā zonā. Procedūra ir pilnīgi droša un nesapīga. Šī metode praktiski nerada blaknes, bet, ja āda ir ļoti jutīga, retos gadījumos var rasties apsārtums vai nieze. Tādā gadījumā teips nekavējoties noņem.

Teips piemērojas ādai, ir pietiekami plāns un elpo, netraucē dušā un ūdens aktivitātēm, nerada kustību ierobežojumus.

Tā kā teipošanas materiāli ir nopērkami bez ārstu receptes, dažkārt cilvēki nolemj paši uz sāpošajām vietām uzlīmēt teipus. Diemžēl ar to nekas netiek līdzēts, jo, lai teips darbotos, ir precīzi jāpārzina fizioloģija, kā arī katram cilvēkam visas problēmas jārisina individuāli. Lai ārsts varētu nodarboties ar medicīnisko teipošanu, ir jāiegūst sertifikāts, kas apliecina apgūtās prasmes.

Pareizi uzlīmēts teips iedarbojas uzreiz un darbība turpinās 24 stundas dienā aptuveni nedēļu. Ja nepieciešams, pēc tam teipu atjauno.

Teipošanu pielieto:

  • Karpālā kanāla sindroma ārstēšanā
  • Epikondilīta gadījumos
  • Locītavu, muskuļu un saišu sāpju / traumu / sastiepumu gadījumos
  • Muguras sāpju gadījumos
  • Galvassāpju gadījumos
  • Tūsku mazināšanai
  • Vēnu varikozes / trombozes gadījumos
  • Muskuļu saspringuma mazināšanai
  • Muskuļu vājuma gadījumos
  • Rētu mazināšanai u.c.

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!