Urologs Dainis Ģīlis

 

Intervija laikraksta "Saldus Zeme" 2015. gada 24.jūlija numurā.

atverts

 

Paredzama, bet kontrolējama slimība

DAINA MARCINKUS

 

Biežas sūdzības, ar ko pacienti vēršas pie “Veselības centra 4” Baltijas vēnu klīnikas urologa DAIŅA ĢĪĻA, ir saistītas ar labdabīgu prostatas hiperplāziju (LPH) jeb palielinātu priekšdziedzeri.

 Medicīnas portālos ir sniegts LPH izskaidrojums — tā ir parādība, ka vecākiem vīriešiem prostatas daļa, kas atrodas ap urīnizvadkanālu, atsāk augšanu.
 “Vīriešiem jau pēc 40 gadu vecuma principiāli būtu jāpievērš uzmanība vispārējam veselības stāvoklim,” uzskata D. Ģīlis. “Tajā skaitā prostatai un tās izmaiņām, kas parādās līdz ar gadiem. Tādējādi laikus var konstatēt iedzimtas vai dzīves laikā iegūtas problēmas un novērst vai vismaz attālināt būtiskus veselības traucējumus. Pēc 50 gadu vecuma vīriešiem hormonālu izmaiņu dēļ prostatā veidojas labdabīgs audzējs, kas ar laiku var pasliktināt dzīves kvalitāti — pavājinās urīna strūkla, urīnpūslis pilnībā neiztukšojas, tādēļ nākas naktīs vairākas reizes celties un iet uz tualeti; rodas arī seksuālās dzīves traucējumi. Izteikti prostatas traucējumi ir ap 25% vīriešu vecumā no 70 — 80 gadiem, taču pirmās sūdzības parādās jaunākiem pacientiem. Jo agrākā stadijā uzsāk ārstēšanu, jo vieglāk tās novērst vai vismaz mazināt. Turklāt jāņem vērā, ka prostatā var attīstīties ne tikai labdabīgs, bet arī ļaundabīgs audzējs. It īpaši jāuzmanās vīriešiem, kam ģimenē bijuši prostatas vēža gadījumi, jo viņiem risks saslimt ar ļaundabīgu audzēju ir par 50% lielāks nekā pārējiem.”
 Ar kādiem paņēmieniem tiek ārstēta palielināta prostata?
 “Ja simptomi ir viegli vai vidēji, iespējama medikamentoza ārstēšana. Tā gan prasa ilgu laiku un daudzos gadījumos zāles jālieto visu mūžu. Ielaistākos gadījumos ar medikamentiem vien izlīdzēties nevar, jāveic operācija. Tomēr medicīna attīstās; pirms gadiem 20 — 30 bija iespējama tikai viena veida vaļēja operācija, bet tagad uzaugušo prostatas daļu var izņemt caur urīnizvadkanālu. Ir vairākas metodes — gan ar speciālu elektrisku iekārtu, gan lāzeriekārtām; paņēmiena izvēle ir individuāla. Jāpiebilst, ka diagnostika ir vienkārša, pacients netiek pakļauts nekādām mocībām. Jāveic asinsanalīze, notiek apskate, un tikai tad, ja ir aizdomas par nopietnākiem veselības traucējumiem, vīrietis tiek nosūtīts uz papildu
izmeklējumiem.”
 Vai pēc operācijas veselība ir kā jaunībā, — atjaunojas seksuālās spējas, var normāli aiziet uz tualeti un tamlīdzīgi?
 “Medicīnā nemēdz būt 100% garantiju. Nevar solīt, ka būs kā jaunībā, bet jūtamu uzlabojumu gan. Par seksuālo funkciju runājot — problēmas šajā ziņā vienmēr izvērtējamas kompleksi. Pat izoperējot labdabīgu audzēju un atjaunojot normālu urināciju, nevar mainīt asinsvadus. Ja tie aizkaļķojušies, vai vīrietim ir cukura diabēts un sīkie asinsvadi ilgstoši cietuši, tad būtu diezgan naivi gaidīt reālu uzlabojumu. Tomēr arī seksuālās dzīves situāciju var uzlabot gan ar medikamentiem, gan ar operācijas palīdzību, bet tā ir jau cita uroloģijas joma.”

 

 

Pieteikties konsultācijai>>

 

Zvani un uzzini vairāk!

 

Tālr: 66 333333 vai 29334224

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!