Auto kondicionieri un veselība

Vai kondicionieri automašīnās ietekmē cilvēka veselību?

 

 

Atbild Capital Clinic Riga otolaringologs Valdis Miglāns

Vēsturiski cilvēks ir attīstījies tā, ka organisms daudz jūtīgāk reaģē uz aukstumu. Nosalšana vienmēr bijusi draudīgāka nekā sasilšana. Pamēģiniet ielikt pirkstu 45°С grādus karstā ūdenī un strauji to izņemt ārā, jums radīsies sajūta, ka pirkstam pieskārās kaut kas auksts. Aukstuma receptori ir jūtīgāki, un ar tiem saistītās nervu šķiedras impulsus pārvada ātrāk. Par cilvēka komforta temperatūru tiek uzskatīti plus 22°С un no tās atkarīga cilvēka pašsajūta un darbaspējas. Piemēram, ASV veikti pētījumi, kā mainās karavīru kaujasspējas dažādos temperatūras apstākļos. Ja apkārtējās vides temperatūra palielinās līdz plus 30°С, kaujinieku spējas samazinās uz pusi.

 

Kā organisms reaģēs uz strauju atdzišanu? Viss ir atkarīgs no organisma adaptācijas spējām. Strauji mainoties apkārtējās vides temperatūrai no karstas uz krietni vēsāku, novēro divas reakcijas – uz ķermeņa virsmas un uz elpceļiem. Uz ādas vērojama asinsvadu sašaurināšanās, kas pati par sevi samazina organisma spēju atdot siltumu, kas pirms iekāpšanas auto tika regulēts atbilstoši āra temperatūrai. Sēžot automašīnā kondicioniera vai klimata kontroles ietekmē, iespējama pat pārmērīga atdzišana, jo ķermeņa āda pirms tam klāta sviedriem. Līdzīgi ir ziemā, ja cilvēks fiziskas piepūles laikā nosvīst, viņš var nosalt. Auksta gaisa strūkla temperatūru pazemina vēl krasāk. Pēdas, rokas un galva ir tās ķermeņa daļas, kuru strauja atdzišana palielina iespēju saslimt. Augšējie elpceļi – deguns, kakls - ir kolonizētas ar vīrusiem un baktērijām, šajos orgānos straujas atdzišanas laikā vērojama asinsrites samazināšanās, kas noved pie imūnsistēmas kļūdām un iespējas „uzdarboties” slimību ierosinātājiem. Virzīta aukstā gaisa plūsma var apsaldēt ausis, zobus, sprandu, plecus vai muguru. Īpaši jūtīgi uz straujām temperatūras maiņām ir mazi bērni, gados vecāki cilvēki un cilvēki ar pazeminātu imunitāti.

Kā mazināt risku saslimt un vienlaikus baudīt auto komforta piedāvātās iespējas? Jāievēro mērenība – optimāla salona temperatūra būs 3 – 4 grādus zemāka par āra temperatūru. Piemēram, ja laukā ir plus 30°С, tad salonā iestatiet ne zemāk par 24 – 26 °С.

Jāatgādina, ka ventilācijas sistēmu kanālos mēdz savairoties kaitīgi mikroorganismi (baktērijas, sēnīšu slimību izraisītāji u.c.), kas var veicināt dažādu slimību attīstīšanos. Tomēr automašīnas lielākoties tiek regulāri vēdinātas un risks inficēties, braucot auto, ir mazāks nekā ikdienā sēžot telpā, kur darbojas kondicionēšanas sistēmas.

 

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!