Kolikas zīdaiņa vecumā - kā pareizi rīkoties? | Capital Clinic Riga

#

Pediatra apskates laikā bērniem 2 nedēļu—3 mēnešu vecumā 10—20 % gadījumu diagnosticē vēdera kolikas. Tās apmēram 85 % gadījumu pilnībā pāriet, sasniedzot trīs mēnešu vecumu,  un abiem dzimumiem sastopamas vienlīdz bieži.  Kolikas lielākoties ir pašlimitējošs process, kam nav saistības ar organiskiem gremošanas trakta traucējumiem. Kolikām visbiežāk raksturīgs bērna pārlieku izteikts nemierīgums, kā arī raudāšana, kas zīdaiņa vecumā parādās 1.—2. nedēļā un pīki sasniedz 6.—8. nedēļā, tad pakāpeniski samazinās līdz 3—4 mēnešu vecumam, kad kolikas parasti beidzas. 

Diagnostika 

Kolikas ir izslēgšanas diagnoze. Tikai 5 % bērnu ar sūdzībām par atkārtotām raudāšanas epizodēm atrod organisku vēdersāpju cēloni. Kolikas diagnosticē pēc ROMAS IV kritērijiem par funkcionālām vēdersāpēm, ja: 

  • bērna raudāšana ilgst vairāk par trim stundām dienā pēdējā nedēļā;
  • nav atziņu par organiskiem traucējumiem, drudzi; 
  • bērns nav sasniedzis 4—5 mēnešu vecumu; 
  • atkārtotas raudāšanas epizodes sākas un beidzas pēkšņi, bez acīm redzama cēloņa. 

Ārstēšana  - probiotiku lietošana

Probiotiku efektivitāte pierādīta tikai ar mātes pienu barotiem bērniem. Atsaucoties uz pētījuma rezultātiem, kurā 40 bērni lietoja Lactobacillus reuteri, jāpiemin novērojums, ka 21. dienā raudāšanas epizodes 39 bērniem mazinājās par 50 %, arī vidējais raudāšanas ilgums dienā no 240 minūtēm samazinājās līdz 75 minūtēm. Tāpēc bērniem ar kolikām ieteicams lietot Lactobacillus reuteri 5 pilienus reizi dienā 21 dienu, jo tie krietni samazina raudāšanas epizožu skaitu un ilgumu. [16] Terapijas efektivitāte parādās 7. dienā un turpina augt līdz 3. nedēļai, kad tiek sasniegta plato fāze. Normālu zarnu mikrofloru 65 % apmērā veido bifidobaktērijas. 1as iedarbojas homofermantatīvi — šīs baktērijas fermentā ogļhidrātus, kas ražo pienskābi, neražojot gāzes. 

Latvijā Bifidobacterium breve preparāts ir pilienu veidā, nesatur alergēnus, nav ģenētiski modificēts un, pateicoties mikroiekapsulēšanai, ir pasargāts no kuņģa skābes iedarbības. 

Rakstu žurnālam Doctus sagatavojusi Capital Clinic Riga pediatre Dr. Daira Brenča un RAKUS rezidente ģimenes medicīnā Ksenija Radionova/Novembris 2018 / 

Pilnu rakstu, lūgums lasīt žurnāla Doctus mājas lapas vietnē: https://www.doctus.lv/2018/11/kolikas-zidaina-vecuma-2

 

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!