Paaugstināts asinsspiediens - ko nu?

 
Paaugstināts asinsspiediens - tas tiešām ir ļoti bīstami. Ko darīt soli pa solim, kad ārsts tev nosaka diagnozi "hipertensija".

Konsultē Capital Clinic Riga kardioloģe Santa Viltere

#

Paaugstināts asinsspiediens jeb arteriālā hipertensija jau ir dēvējama par tautas slimību, jo tas vērojams gandrīz katram otrajam iedzīvotājam. Vidēji paaugstināts asinsspiediens piemeklē 44% sieviešu un 51% vīriešu. Bieži vien nedaudz paaugstināts asinsspiediens cilvēkiem nerada nekādas sūdzības, tādēļ ir svarīgi to regulāri pārbaudīt.

Paaugstināts asinsspiediens ir satraucošs aspekts un visā pasaulē aktuāla tēma, jo, ja tas netiek ārstēts, tas var būt viens no būtiskākajiem nopietnu slimību riska faktoriem.

Paaugstinātam asisnspiedienam ir vairāki iemesli, viens no tiem ir artēriju sieniņu elasticitātes izmaiņas. Vislielākie asinsspiediena "nedraugi" ir stress, mazkustīgums, liekais svars, pārmērīga sāls lietošana uzturā, smēķēšana. Asinsspiediens var būt arī paaugstināts dažādu citu slimību (nieru, endokrīnās u.c.) un faktoru (iedzimtība un organisma novecošanās) gadījumā, ko cilvēks ietekmēt nevar. Ja asinsspiediens ir paaugstināts un netiek ārstēts, tas var izrādīties riska faktors asinsvadu aterosklerotisku izmaiņu progresēšanai, miokarda infarktam, insultam, sirds mazspējai, nieru mazspējai un citām nopietnām slimībām. Paaugstināts spiediens var radīt arī izmaiņas acs tīklenē - tīklenes artēriju sašaurināšanos, tīklenes tūsku, asinsvadu sklerozi.

Ja ārsts ir konstatējis paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu, tiks izvērtēti arī citi riska faktori, piemēram, vai nav cukura diabēts, kāds ir ķermeņa svars, holesterīna līmenis u.c.. Taču, neatkarīgi no smaguma pakāpes, paaugstināts asinsspiediens noteikti ir jāārstē, jo ilgstoši paaugstināts asinsspiediens gandrīz visos orgānos izraisa nopietnas izmaiņas.

Parasti cilvēki nemaz nezina, ka asinsspiediena normalizēšanai viņi paši var ļoti daudz darīt:

  • samazināt sāls daudzumu uzturā
  • atmest smēķēšanu
  • uzsākt fiziskās aktivitātes
  • atrast veidus, kā atbrīvoties un relaksēties no ikdienas stresa
  • ja ir liekais svars, uzsākt nopietnu darbu ar sevi, lai no tā atbrīvotos
  • nelietot alkoholu
  • regulāri (vismaz reizi gadā) pārliecināties, vai asinsspiediens nav paaugstināts.

Šo faktoru novēršana veiksmīgi palīdz ārstēt viegli paaugstinātu asinsspiedienu, kā arī ir neatsverama arī tādos gadījumos, kad nepieciešama medikamentoza ārstēšana. Par to izlemj ārsts, katram ir nepieciešama individuāla ārstēšana, tādēļ bez ārsta ieteikumiem zāles dzert nevajadzētu.

Ļoti svarīgi ir nozīmētās zāles lietot regulāri, arī tad, kad šķiet, ka nu jau ir kļuvis labāk, jo asinsspiediena svārstības arī var nodarīt lielu kaitējumu veselībai.

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!