Endokrinologs

#

 

Kādas pazīmes var liecināt par diabētu? Ir dzirdēts par slēpto diabētu - vai tāds pastāv? 

 

Atbild Capital Clinic Riga endokrinoloģe Gita Erta

#

Jāatceras, ka pastāv gan 1., gan 2. tipa diabēts. 1. tipa diabēta gadījumā no tā konstatēšanas brīža injekciju veidā jāievada insulīns, tā ir vienīgā iespēja novērst insulīna trūkumu. Ar 1.tipa diabētu parasti saslimst bērni un jauni cilvēki, un no visiem diabēta pacientiem ar 1. tipa diabētu slimo apmēram 10 – 15%.

1. tipa diabēta gadījumā visbiežākās pazīmes ir bieža urinācija, nepārvaramas slāpes, sausa mute, liels nogurums, bada sajūta, nervozitāte, svara zudums.

Savukārt ar 2. tipa diabētu visbiežāk saslimst cilvēki pēc 40 gadu vecuma, un no visiem diabēta pacientiem ar 2. tipa diabētu slimo 85-90%. Jāteic, ka 2. tipa diabēts visbiežāk ir neveselīga dzīves veida sekas kopā ar nelabvēlīgu iedzimtību, tādēļ to arī ārstēt, īpaši slimības sākumā, var ar veselīga uztura, regulāra ēšanas režīma un piemērotas fiziskās aktivitātes palīdzību. Nepieciešamības gadījumā papildus jālieto medikamenti, kas samazina cukura līmeni asinīs, dažkārt nepieciešamas arī insulīna injekcijas.

Jautājumā izteiktais apgalvojums – Uzmanību, slēptais diabēts! visvairāk attiecināms uz to, ka 2. tipa diabēta pazīmes parādās pakāpeniski un lēni, tāpēc ilgi var tikt nepamanītas, bet daļai diabēta pacientu var nebūt vispār.

Visbiežākās pazīmes var būt: neizskaidrojams svara zudums, nogurums bez zināma iemesla, slāpes, bieža urinācija, redzes pasliktināšanās, lēnāka brūču dzīšana, tirpšanas sajūta kājās u.c. Īpaši tādēļ, ka 2. tipa cukura diabēts salīdzinoši ilgi var netikt diagnosticēts, ļoti liela nozīme ir profilaktiskajām pārbaudēm, un reizi gadā katram būtu jāpārbauda asins analīzes, lai konstatētu, vai nav notikušas izmaiņas, un paaugstinājies cukura līmenis asinīs.

Sākotnējā slimības stadijā cilvēks nekādus specifiskus simptomus neizjūt, bet ja cilvēkam ir stipras slāpes, ļoti bieža urinēšana, ja bez zināma iemesla krītas svars, mainās redzes asums, tad,iespējams, ka glikozes līmenis asinīs ir augsts, bet slimība ilgāku laiku nav bijusi diagnosticēta. Tā kā 2.tipa diabēts parasti sākas nemanāmi, un to bieži atklāj pārāk vēlu, tā sekas var būt ļoti nopietnas – paaugstinātā cukura līmeņa asinīs izraisītas sirds asinsvadu slimības kā infarkts, insults u.c. Ir paaugstināts risks iedzīvoties komplikācijās, ko izraisa diabēts - zaudēt redzi, saslimt ar nieru nepietiekamību vai var nākties amputēt kājas.

Tomēr visas šīs komplikācijas, atbilstoši ārstējot, var novērst. Ārsti saistībā ar 2. tipa cukura diabētu runā par metabolo sindromu jeb galveno riska faktoru kopumu saslimšanai ar 2. diabēta tipu: līdzās ģenētiskajai predispozīcijai ir liekais svars, īpaši ja tauku uzkrājums koncentrējas uz vēdera. Parasti šimsindromam raksturīgs arī paaugstināts asinsspiediens un paaugstināts lipīdu jeb tauku sastāvs.

asinīs. 2. tipa diabēta gadījumos ļoti liela nozīme ir uzturam un regulārām fiziskajām aktivitātēm.

Tas, vai cilvēkam ir risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu, lielā mērā ir atkarīgs no vecuma, ēšanas ieradumiem, no tā, vai ir liekais svars, no fiziskajām aktivitātēm ikdienā, no tā, vai cilvēks smēķē, no holesterīna līmeņa asinīs, no arteriālā asinsspiediena, no tā, vai pirmās pakāpes radiniekiem ir šī slimība u.c. faktoriem.

Ja cukura diabēta vēl nav, bet cukura sastāvs asinīs ir bijis paaugstināts kaut vienu reizi, kontroles analīzes būtu jāveic vismaz 2 reizes gadā. Jo ātrāk ārsts noteiks diagnozi, jo mazāks komplikāciju risks būs un ārstēšana būs efektīvāka.

 

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!