Share – Waveelastogrāfija palīdz objektīvi novērtēt dažādu orgānu jaunveidojumu ļaundabīguma risku

06.08.2016
#

Ultraskaņa diagnostiskajā medicīnā tiek izmantota jau relatīvi sen. Teju ikviens no mums ir ar to saskāries – vēdera dobuma orgānu, sirds, asinsvadu, ādas, krūšu, ginekoloģiskā izmeklēšanā, kā arī bērniņa attīstības novērošanai grūtniecības laikā. Elastogrāfija jeb sonoelastogrāfija ir jaunākā ultrasonogrāfijas metode, kura pamatojas uz audu elastīguma mērījumiem reālajā laikā. Elastīguma attēlus analizē ar autokorelācijas metodi, un tie ir kodēti krāsās. Metode sākotnēji tika radīta krūts vēža agrīnai diagnostikai, bet tagad to izmanto arī citu orgānu izmeklēšanā.

Pamatojoties uz audu elasticitātes dažādām raksturīpašībām, tas ļauj atšķirt ļaundabīgu audzēju audus no citiem normāliem audiem. Elastogrāfija –nav atsevišķs izmeklējuma veids, bet gan jauns ultrasonogrāfijas izmeklējuma režīms, kas papildina „parasto” B režīma ultrasonogrāfijas izmeklējumu.

Klīniskajā praksē tiek izmantoti divi galvenie elastogrāfijas veidi:

  • deformācijas jeb Strain elastogrāfija;
  • bīdes viļņu jeb Shear- Wave elastogrāfija.

Deformācijas elastogrāfijā attēla veidošanai tiek izmantoti audu deformācijas rezultātā iegūti dati, kas tiek radīti ārējas palpācijas vai iekšējas audu kustības rezultātā. 

Bīdes viļņu elasatogrāfija turpretim balstās uz ultrasonogrāfijas iekārtas ģenerētu fokusētu ultraskaņas viļņu, t.s. akustiskā spēka starojuma impulsa, radītām iekšējām audu elatsicitātes izmaiņām, kas ļauj veikt daudz objektīvākus, kvantitatīvākus iekšējās audu elasticitātes mērījumus. Bīdes viļņu elastogrāfija ir daudz objektīvāka arī tāpēc, ka tiek izmantoti ultraskaņas impulsi ar noteiktiem parametriem, līdz ar to šis izmeklējums nav subjektīvi atkarīgs no ultraskaņas speciālista – viņa veikto palpācijas kustību spēka un biežuma. Share – Wave elastogrāfijasveikšanai ir nepieciešamas specializētas ultra ātras ultrasonogrāfijas iekārtas.

Philips jaunā tehnoloģija

 

VC4ārstu rīcībā esošās Premium segmenta Philips Epique 5 un Philips Epique 7 ultrasonogrāfijas iekārtas ietver ElastPQ  Shear Wave šķērsviļņu elastogrāfijas tehnoloģiju. Tā balstās uz unikālām pulsatilitātes shēmām, kurām pateicoties iespējams iegūt absolūtus audu blīvuma mērījumus. Tā šobrīd ir efektīvākā no komerciāli pieejamajām elastogrāfijas tehnoloģijām.

 

Elastogrāfijas metodesapvienošana ar parasto ultrasonogrāfijas izmeklējumu uzlabo diagnostisko precizitāti un ļauj:

  • novērtēt dažādu orgānu jaunveidojumu ļaundabīguma risku;
  • izvērtēt audzēja izplatību, iespējamo audzēja kapsulas invāziju;
  • atšķirt serozo un hemorāģiska cistisku veidojumu saturu.
  • precīzāk zinot veidojuma uzbūvi, atsevišķos gadījumos ir iespējams izvairīties no punkcijas biopsijas.

Elastogrāfiju lieto vēdera dobuma orgānu - aknu, liesas un nieru, vairogdziedzera un kakla mīksto audu, krūts dziedzeru izmeklēšanā, arī muskuļu un cīpslu bojājumu diagnostikā. Lietojot speciālas endokavitālās (ginekoloģiskās un rektālās) zondes to izmanto arī prostatas, urīnpūšļa, taisnās zarnas, kā arī dzemdes, olnīcu u.c. veidojumu izmeklēšanā. Elastogrāfija ļauj novērtēt arī iespējamos muskuļu un cīpslu bojājumus.

Izmeklējums tiek veikts tāpat kā standarta ultraskaņas izmeklējums. Ārsts skenē izmeklējamos orgānus, atrodot mezglus vai citas aizdomīgas struktūras, ārsts ieslēdz iekārtas elastogrāfijas režīmu un veic fokusētus veidojuma audu elasticitātes mērījumus, arī salīdzinot to elasticitāti ar apkārtejiem audiem. Pacienta sajūtas izmeklējuma laikā arī ir tādas pašas kā „parastā” ultraskaņas izmeklējuma laikā – nav ne sāpju, ne diskomforta. Nepastāv būtisku ierobežojumu šī izmeklējuma veikšanai – to var veikt visās vecuma grupās un arī grūtniecēm. Iepriekšēja sagatavošanās izmeklēšanai arī ir tāda pati kā jebkuram citam ultrasonogrāfijas izmeklējumam. Ja plānots veikt vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfiju ar elastogrāfiju, tad nevar ēst 6h pirms izmeklējuma.

Dodoties uz izmeklējumu, vēlams ņemt līdzi visus iepriekš veikto izmeklējumu rezultātus, kā arī, ja ir, citus radioloģisko izmeklējumu rezultātus, lai ārsts var salīdzināt interesējošo struktūru izmaiņas dinamikā. Izmeklējuma ilgums ir tāds pats kā pārējiem ultrasonogrāfijas izmeklējumiem (iespējams nedaudz ilgāk), atkarībā no sonoelatsogrāfijas veida. Lai veiktu sonoelastogrāfijas izmeklējumu, ko apmaksā apdrošinātājs, nepieciešams ārsta nosūtījums.

Biežāk veiktie elastogrāfijas  izmeklējumi:

Aknu elastogrāfija ļauj novērtēt aknu stāvokli (aknu fibrozes pakāpi) vīrushepatītu, kā arī dažādas etioloģijas aknu cirozes slimniekiem. Pētījumi parāda, ka šī metode laba alternatīva aknas punkcijas biopsijai. Dažu minūšu laikā pacients un ārsts var uzzināt aknas blīvumu, kurš palielinās cirozes pacientiem ( aknā veidojas saistaudi, akna kļūst neelastīga)

Vairogdziedzera izmeklēšana palīdz diferencēt cistiskus vairogdziedzera veidojumus un labdabīgus vairogdziedzera mezglus no ļaundabīgiem vairogdziedzera audzējiem (papillāra, folikulāra, parafolikulāro šūnu vēžiem).Var noteikt mezglu blīvumu, kurš ir svarīgs mezglu malignitātes  riska noteikšanai – pielietojot elastogrāfiju, ārsts var iegūt vairāk informāciju. Mezgla blīvums ir arī viens no punktiem vairogdziedzera mezglu malignitātes riska standartizētasnovērtēšanas sistēmasTIRADS klasifikācijā. 

Krūts dziedzeru izmeklēšana uzlabo diagnostisko precizitāti, palīdz diferencēt labdabīgus krūšu veidojumus (cistas, lipomas, fibroadenomas) no patoloģiskiem procesiem (mastītiem) un ļaundabīgiem audzējiem (infiltrējoša duktāla karcinoma, papillārs vēzis u.c.).

 

Elastogrāfiju veic:

  • Veselības centrā 4, Kr. Barona ielā 117, Rīgā, tālr: 67847105;

  • Capital Clinic Riga, Duntes ielā 15a, Rīgā, tālr: 66 333333; 29 334 224

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!