Ārstnieciskā masāža
Masāža ir viens no senākajiem ārstniecības veidiem, kas ar pieskāriena starpniecību vairo veselību un dzīvesprieku. Masāža ir noderīga daudzu slimību profilaksē un ārstēšanā, tā iedarbojas uz daudzām organisma sistēmām atsevišķi, kā arī uz visu ķermeni kopumā.

Ārstnieciskā masāža ir ārstēšanas veids, kurā, mehāniski iedarbojoties uz mīkstajiem audiem, tiek labvēlīgi ietekmētas vairākas organisma sistēmas un to funkcijas.
Masāža uzlabo asinsriti un limfas atteci, līdz ar to veicina vielmaiņas procesus audos. Šo ārstniecības metodi pielieto dažādos gadījumos, piem., lai:
- mazinātu muskuļu sāpes pēc fiziskām slodzēm un veicinātu atjaunošanās procesus;
- mazinātu saspringuma galvassāpes, kas rodas no ilgstoši palielināta muskuļu tonusa kakla daļā un plecu joslā;
- mazinātu stresa ietekmē palielinātu muskuļu tonusu, asinsspiedienu;
- veicinātu dzīšanas procesus pēc traumām;
- uzlabotu rētaudu mobilitāti, elastību.

Masāža pozitīvi ietekmē nervu sistēmu, kas var palīdzēt mazināt depresijas simptomus, stresu, uzlabot miega kvalitāti, palīdzēt relaksēties gan garīgi, gan fiziski. Ārstniecisko masāžu izmanto arī slimību profilakses nolūkos, to veic persona ar medicīnisko izglītību, katram individuāli izvēloties pielietojamās masāžas tehnikas un intensitāti. Lai noskaidrotu ārstnieciskās masāžas nepieciešamību, ieteicams konsultēties ar fizioterapeitu vai ārstu.