Elektroekscīzija
Efektīva dzemdes kakla ārstēšanas procedūra kolposkopa kontrolē – elektroekscīzija, kas ir dzemdes kakla gļotādas izmainītās zonas izgriešana. Ārstēšanas efektivitāte ir augsta un priekšvēža izmaiņas mēdz atkārtoties reti.
Procedūra tiek veikta lokālā anestēzijā, kad atsāpināts tiek tikai tikai dzemdes kakls, ekscīziju veic pāris minūšu laikā.
Informācija par dzemdes kakla elektroekscīziju
Dzemdes kakla elektroekscīzija ir operācija, kad no dzemdes kakla ar konusa vai pusapļa cilpu tiek izgriezts audu fragments, kur tika konstatētas priekšvēža izmaiņas. Šo operāciju veic ar atsāpināšanu – vietējo jeb lokālo. Ārstēšanas efektivitāte ir virs 95% (tas nozīmē, ka vairāk nekā 95% pacienšu pēc ārstēšanas CIN vairs nekonstatē), un priekšvēža izmaiņas mēdz atkārtoties reti.
Procedūru veic binokulārā kolposkopa ATMOS i View 21 COLPO kontrolē, kas ir šī brīža kolposkopijas augstākais un novatoriskākais sasniegums.
Informācija pēc dzemdes kakla elektroekscīzijas
Pēc šīs operācijas mēdz būt asiņaini, smērējoši izdalījumi apmēram 2 nedēļas (visvairāk ap 10 – 14 dienu pēc operācijas), apjoms var būt līdzīgs kā pie mēnešreizēm.
Iespējamas arī īslaicīgas menstruālā cikla izmaiņas.
Nākotnē, ja Jūs plānosiet grūtniecību, šī operācija nebūs šķērslis, bet sievietēm pēc dzemdes kakla elektroekscīzijas ir nenozīmīgi paaugstināts priekšlaicīgu dzemdību risks.
Lai paātrinātu dzīšanu un samazinātu infekcijas risku pēc operācijas 4 nedēļas NEDRĪKST:
- lietot tamponus, piltuves (labāk lietot higiēniskās paketes),
- dzīvot dzimumdzīvi,
- mazgāties vannā, apmeklēt pirti, baseinu, SPA (labāk mazgāties dušā),
- apmēram 2 nedēļas celt smagumus virs 5 kg.
Kādos gadījumos pēc dzemdes kakla elektroekscīzijas ir jāsatraucas?
- Ja asiņainie izdalījumi no maksas ir lielākā apjomā kā mēnešreizes vai ir ar smaku, ir jāgriežas pie ginekologa vai ģimenes ārsta,
- Reti (aptuveni 2% no operētajām pacientēm) pirmo 2 nedēļu laikā pēc operācijas var būt stipra asiņošana ar recekļiem. Tad ir nekavējoties jāgriežas stacionārā, kas sniedz neatliekamo palīdzību!
- Pēc operācijas izņemtais gļotādas fragments tiek nosūtīts uz laboratorisku izmeklēšanu. Rezultāti tiek ierakstīti kolposkopijas izrakstā.
- Pirmā kontroles vizīte ir 6 – 8 mēnešus pēc operācijas, lai veiktu HPV un citoloģijas analīzi pie sava ginekologa. Ja abos rezultātos nav novērotas novirzes no normas, tad atkārtoti kolposkopija nav jāveic drīkst atgriezties DzKV skrīninga programmā, atsaucoties uz uzaicinājumu no Nacionālā veselības dienesta (NVD).
- Rekomendē vakcināciju ar Gardasil 9. Vakcināciju var veikt “Veselības centrs 4” vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta.