Skip to main content

Urodinamiskie izmeklējumi (UDI)

Urodinamiskie izmeklējumi  (UDI) –  izmeklējumu komplekss, domāts apakšējo urīnceļu  (urīnpūšļa, urīnpūšļa slēdzējmehānisma, urīnizvadkanāla) funkcijas izvērtēšanai. Paredzēts pacientiem:

  • ar AUC sūdzībām – biežu vai retu urināciju, niktūriju, grūtībām uzsākt urināciju un iztukšot urīnpūsli;
  • ar US noteiktu atlieku urīnu;
  • ar urīna nesaturēšanu;
  • ar neiroloģiskām saslimšanām un AUC simptomiem;
  • pēc operatīvas iejaukšanās ar AUC simptomiem;
  • pirms plānotām uroloģiskām, ginekoloģiskām, gastroenteroloģiskām operācijām;
  • ar iegurņa sāpēm;
  • ar recidivējošām urīnceļu infekcijām.

Urofloumetrija ir neinvazīvs UD izmeklējuma veids, kura laikā tiek analizēta urīna strūkla. Uz izmeklējumu nepieciešams nākt ar pilnu urīnpūsli, iepriekš uzņemot pietiekoši daudz šķidruma. Izmeklējums paredz urināciju speciālā iekārtā (podā), kurš savienots ar urodinamisku aprīkojumu un sniedz informāciju par mikcijas apjoma/strūklas ātruma attiecībām. Izmeklējumu veic medicīnas māsa un apraksta urologs.

Invazīvi UDI (pildīšanas un mikcijas cistometrija, uretras profilometrija) saistīti ar nepieciešamību ievietot urīnpūšļa un taisnās zarnas katetrus. Urodinamiskus izmeklējumus pacientiem ar urinācijas cikla traucējumiem veic sertificēts urologs, kuram asistē speciāli apmācīta medicīnas māsa. Izmeklējums notiek speciāli aprīkotā telpā, sterilos apstākļos, uz specializētas (urodinamiskas) aparatūras. Katetra ievadīšana caur urīnizvadkanālu var radīt diskomfortu, tāpēc izmeklējums tiek veikts izmantojot lokālus atsāpināšanas līdzekļus (speciālais gēls tiek ievadīts urīnizvadkanālā pirms kateterizācijas). Vispārējā atsāpināšana netiek pielietota, jo kontakts ar pacientu ir ļoti svarīgs. Atsevišķos gadījumos tiek lietotas nomierinošas zāles, vajadzību pēc tām nosaka ārsts.

Pacientu izvieto uz speciāla uroloģiskā krēsla litotomijas guļā (guļot uz muguras, kājas uz kājturiem), lai ir pieejams starpenes reģions, ģenitālijas ar urīnizvadkanālu, anālā atvere. Ja izmeklējums tiek veikts bērniem,  viens no vecākiem vai pavadošām personām var piedalīties procesā – tas bērnam dod papildus drošību.

Izmeklējumu veic sterilos apstākļos. Pēc lokāla atsāpināšanas līdzekļa  ievadīšanas urīnpūslī ievieto speciālu katetru ar spiediena sensoriem galā. Tāds pats tievs katetrs tiks ievadīts taisnajā zarnā ~1-2 cm dziļi. Pēc katetru ievadīšanas tos vieno pie urodinamiskas iekārtas, kura nolasa spiedienu urīnpūslī  un taisnajā zarnā; urīnpūsli uzpilda ar sterilu fizioloģisku šķidrumu. Izmeklējuma gaita paredz interaktīvu sadarbību ar pacientu – pacientam jāziņo ārstam, ko jūt, vai grib uz tualeti u.c. informāciju. Kad urīnpūslis ir pilns, pacients veic urinācijas procesu.  Pēc izmeklējuma katetrus evakuē. Ja pacients nav spējīgs iztukšot urīnpūsli pilnībā, veic papildus sterilu kateterizāciju, pielietojot vienreizēju sterilu katetru.

Spiedieni uzkrāšanas un mikcijas fāzēs tiek fiksēti, veidojot cistometrijas līknes, kurus ārsts – urologs nolasa, apraksta un interpretē slēdzienā ar urodinamisku un klīnisku  diagnozi, ja nepieciešams –  sastāda novērošanas un ārstēšanas plānu.

Izmeklējums aizņem no 1h – 1.5h, atkarībā no pacienta vecuma, diagnozes, kā arī no apakšējo urīnceļu un taisnās zarnas funkcionālā stāvokļa.

Visiem pacientiem ar nosūtījumiem uz UDI stingri rekomendēta funkcionāla urologa (ārsts urologs, kurš veic UDI) konsultācija, lai varētu izvērtēt indikācijas, izmeklējuma taktiku un apjomu. Uz konsultāciju un izmeklējumu pacienti tiek aicināti ņemt līdzi medicīnisko dokumentāciju par iepriekš veiktajiem izmeklējumiem, tai skaitā analīzēm (to rezultāti, piekļuves kodi) un ārstēšanu (t.sk. izraksti no slimnīcas).

Sadarbības partneri

SIA "Capital Clinic Riga" ir sertificēta kvalitātes vadības sistēma atbilstoši ISO 9001:2015, kas apliecina mūsu atbilstību starptautiska kvalitātes standarta prasībām, norādot uz sniegto pakalpojumu kvalitāti, kā arī mūsu darbinieku un pacientu apmierinātību!