Matu un galvas ādas ārstēšana jeb mūsdienu reģeneratīvās metodes triholoģijā

#

Matu problēmas lielākā vai mazākā mērā skar gandrīz katru. Vienam tā ir īslaicīga matu izkrišana, kas pavada vīrusu infekciju, antibiotiku lietošanu vai smagāku operāciju, citam ieilgusi matu izkrišana hroniskas slimības, dzelzs deficīta vai ilgstoša stresa dēļ, vēl kādam to nosaka ģenētika vai specifiskas imūnās sistēmas slimības. Jebkurā gadījumā situāciju pavada lielāks vai mazāks matu apjoma zudums, kas izpaužas kā plāni mati vai smagākos gadījumos - matu pazušana no galvas pavisam. 

Vienmēr ir svarīgi atklāt matu zuduma iemeslu un to koriģēt, tomēr, ja matu apjoma zudums ir izteikts, nepietiek tikai ar to, ka novērsts tā cēlonis, ir jāatgūst arī zaudētais apjoms. Problēmas cēloņa novēršana mums palīdzēs apturēt tā radīto matu izkrišanu, bet ne vienmēr nodrošinās matu ataugšanu. Lai matus atgūtu, pasaulē izmanto dažādas reģeneratīvas metodes. 

Trombocītiem bagātināta plazma - PRP 

Viena no visbiežāk izmantotajām metodēm ir PRP (Platelet Rich Plasma - trombocītiem bagātināta plazma) terapija. Metode balstās uz fakta, ka mūsu trombocītos - asins plātnītēs, kas atbild par asins sarecēšanu pēc traumas, precīzāk - to alfa granulās ir augšanas faktori - aktīvas vielas, kas nodrošina reģenerāciju. Normāli fizioloģiskos apstākļos, ja sevi traumējam, trombocīti noslēdz bojājuma vietu, lai apturētu asiņošanu. Nākamais etaps - tie izdala augšanas faktorus bojātajos audos, lai iniciētu reģenerāciju. Šie augšanas faktori palīdz dziedēt bojājumu, atjaunot audus un to funkcionalitāti. 

PRP metode izmanto šo augšanas faktoru iedarbību. Ar centrifugācijas palīdzību no paša pacienta asinīm nodalot eritrocītus un leikocītus, tiek iegūta tā plazmas daļa, kas satur trombocītus. To aktivē, lai trombocīti izdalītu augšanas faktorus. Senāk aktivācijai izmantoja kalciju vai trombīnu. Modernāka ir aktivācija ar monohromatisku gaismu, kas turklāt mazina iekaisumu veicinošo interleikīnu izdalīšanos, tādējādi mazinot sāpes procedūras laikā. Pēc seruma aktivācijas to ar injekciju palīdzību ievada galvas ādā. Pateicoties PRP, uzlabojas gan ādas kvalitāte (to bieži izmanto arī pretnovecošanas procedūrās), gan matu apjoms un struktūra. Lai sasniegtu vēlamo efektu, procedūras nereti jāatkārto, taču jāatceras, ka jebkurai reģeneratīvai metodei ir jādod laiks, lai tā iedarbotos, -tas nozīmē, ka procedūru drīkst atkārtot ne agrāk kā pēc viena mēneša. 

Rigenera® 

Itālijas zinātnieki ir radījuši metodi androgēnas alopēcijas ārstēšanai - Regenera Activa® Treatment, ar kuras palīdzību iegūst autologu šūnu suspensiju, kas satur ap 5% mata folikula mezenhimālās cilmes šūnas un ap 2,6% mata folikula epiteliālās cilmes šūnas, kas palīdz reģenerēt matu augšanu. 

Rigenera® procedūrai izmanto speciālu mikrodermatomu - Regeneracons® - vienreizējas lietošanas kārtridžu, kas sadala audus, izfiltrējot šūnas, kas ir smalkākas par 50 mikroniem, respektīvi, cilmes šūnas. 

Arī šajā procedūrā pacients ir gan audu donors, gan audu saņēmējs. Audu, kuri iegūti paša pacienta skalpa ādas ar perforācijas (angl. punch) biopsijas palīdzību, sadalīšana ir automatizēts process, un tam netiek izmantoti ne ķīmiski līdzekļi, ne fermenti. Rezultātā tiek iegūts mikrografts, kura sastāvā ir audu matrice, augšanas faktori un šūnas. Pētījumos ir pierādīts, ka mikrografta šūnas saglabā savu dzīvotspēju. Iegūtā suspensija ar injekciju palīdzību tiek ievadīta pacienta skalpa ādā. 

Lai panāktu matu apjoma uzlabošanas efektu, jāveic viena procedūra, to nav nepieciešams atkārtot. Efekts pēc procedūras parādās jau tuvāko trīs nedēļu laikā, bet audu reģenerācija turpinās un galīgais procedūras rezultāts būs sasniegts un izvērtējams pusgada laikā. Rigenera® terapija palīdz uzlabot matu apjomu gan sievietēm, gan vīriešiem. Izteikta matu apjoma zuduma gadījumos to var veikt kopā ar PRP, matu transplantācijas vai implantu procedūrām. 

Pateicoties arvien pieaugošajai izpratnei par šūnu īpašībām un inovatīvu metožu attīstībai, parādās arvien vairāk iespēju palīdzēt pacientiem ievērojami efektīvāk. Tomēr ir svarīgi saprast, ka tādā sensitīvā jomā kā veselība vienmēr pastāv riski. Gandrīz katrs, kas cieš no matu izkrišanas, ir saņēmis kaimiņienes padomu pasmērēt galvas ādu ar sīpoliem vai ieliet matos eļļu. Tomēr, lai arī bezjēdzīgi, šādi padomi ir mazkaitīgi. Taču cilmes šūnu jomā liela problēma ir negodīgi cilvēki, kas cenšas nopelnīt uz nelaimē nokļuvušu cilvēku rēķina. Internetā joprojām var atrast piedāvājumus smagu, neārstējamu, hronisku diagnožu skartajiem cilvēkiem iegādāties cilmes šūnas vai saņemt ārstēšanu, kuras izcelsme ir apšaubāma un nereti bīstama. Tādēļ, lai pasargātu gan sevi, gan savus tuviniekus, veselības problēmu gadījumā vienmēr ir svarīgi vērsties pie ārsta!

Rakstu žurnālam Ārsts.lv sagatavojusi Capital Clinic Riga triholoģe Inga Zemīte.

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!