Proktologs Andris Gardovskis

Intervija laikraksta "Saldus Zeme" 2015. gada 7.jūlija numurā.

atverts

 

 

Paciešamām neērtībām var būt nopietni iemesli

DAINA MARCINKUS

Viens no retāk pieejamiem ārstiem speciālistiem, kura konsultācijas Saldus medicīnas centrs piedāvā sadarbībā ar SIA “Veselības centrs 4”, ir proktologs.

-  Pie proktologa, resnās un taisnās zarnas slimību speciālista, iespējams, daudziem nav tik viegli aiziet kā pie acu ārsta. Vai tādēļ jums nākas biežāk sastapties ar ielaistām slimībām?

- “Diemžēl ir stereotipi — kauns, bailes, ka būs nepatīkami, tādēļ pacienti nereti vizīti cenšas novilcināt. Patiesībā nav, no kā baidīties, proktologs ir tāds pats ārsts kā citi. Pirmajai vizītei nav speciāli jāgatavojas, nav ne jātaisa klizmas, ne jāizraisa caureja. Ārsts izvērtēs, kāds ir veselības stāvoklis, un, ja nepieciešami papildu izmeklējumi, izstāstīs pacientam, kā rīkoties tālāk. Apskate nav sāpīga, vajadzības gadījumā tiek izmantots atsāpinošs gēls, procedūras tiek veiktas uzmanīgi, lai pacientam būtu iespējami mazāk diskomforta. Biežākais iemesls, kādēļ pacienti vēršas pie proktologa, ir hemoroīdu radītas sūdzības. Tiesa, no hemoroīdiem neviens nav nomiris, bet simptomi — sāpes, kairinājums, asiņošana, izdalījumi — var liecināt par ļaundabīgu audzēju, un pacients pats nespēj to izvērtēt un atšķirt. Bet saslimstība ar zarnu audzējiem Latvijā ir satraucoša — vairāk nekā 1000 jaunu diagnožu gadā, turklāt 90% no saslimušajiem ir cilvēki pēc 50 gadiem, šajā vecuma grupā vēlams veselību pārbaudīt regulāri. Turklāt hemoroīdu radītas neērtības un ciešanas pasliktina dzīves kvalitāti, ar tām nav jāsamierinās. Jo agrāk problēmu konstatē, jo vieglāk to risināt. Agrīnā stadijā pietiek, ja pamaina diētu, dzīvesveidu vai īsu laiku lieto zāles. Ielaistos gadījumos, kad nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, ārstēties ir grūtāk, dārgāk, un arī atlabšanas periods ir ilgāks, saistīts ar vairāk neērtībām.”


- Kas ir hemoroīdi?
- “Tie ir venozi spilventiņi jeb pinumi anālās atveres apvidū. Fizioloģiski tie ir visiem cilvēkiem, to funkcija ir tāda kā blīve krānam — aizturēt zarnās esošā satura nonākšanu biksēs. Ir daudz dažādu iemeslu, kādēļ hemoroīdi palielinās, sāk asiņot, sāpēt un izraisīt citas sūdzības, visbiežāk — cilvēkiem, kam ilgi jāsēž, kas cilā smagumus, kas bieži cieš no aizcietējumiem vai caurejas, pēc vēdera dobuma operācijām, grūtniecēm, onkoloģiskiem pacientiem. Viņiem proktologa apmeklējums būtu ļoti ieteicams.”

 -Vai grūtniecēm jāiet pie proktologa hemoroīdu dēļ? Beigsies grūtniecība, beigsies problēmas…
 - “Grūtniecības laikā hemoroīdi var attīstīties, jo, mazulim augot, palielinās spiediens uz mazo iegurni, un arī pats dzemdību process starpenei ir samērā traumējošs. Vairumā gadījumu pēc dzemdībām hemoroīdi atiet normas robežās, tomēr daļai izvēršas par nopietnu problēmu. Tādēļ labāk būtu, ja arī šajā ziņā veselība tiktu kontrolēta; vēl jo vairāk, ja sieviete plāno arī nākamās grūtniecības.”


- Ko jūs ieteiktu cilvēkiem, kas atvaļinājumā brauc ekskursijās, ilgi sēž mašīnā, neregulāri ēd, turklāt daudz sausas pārtikas, spiesti apmeklēt sabiedriskās tualetes…
 - “Visi šie faktori var veicināt aizcietējumus un sabojāt atpūtu. Iespējami vairāk jākustas, jāizloca kājas pie katras iespējas, liela nozīme ir arī personiskajai higiēnai. Jālieto daudz šķidruma, jācenšas ēst vairāk šķiedrvielām bagātu uzturu, tajā skaitā augļus, ogas; jāizvairās no asas, treknas pārtikas. Karsts laiks vispār rada aizcietējumu risku, jo cilvēki svīst, zaudē šķidrumu, tādēļ ikvienam svarīgi kontrolēt, vai tiek pietiekami daudz dzerts.”

Kanālā “Youtube” ievietotā sižetā dakteris Gardovskis ar kolēģiem vienkārši, detalizēti stāsta par to, kā notiek konsultācija pie proktologa, ar kādiem instrumentiem tiek veikta apskate, kas tiek izmantots, lai mazinātu nepatīkamas izjūtas, kā arī par citiem ar proktoloģiju saistītiem jautājumiem. Sižets saucas “Video konsultācija ar dr. Andri Gardovski, dr. Pēteri Gerki un dr. Hosamu Abu Meri”. Vienīgais, ko dakteris Gardovskis vēlējās piebilst, — pirmreizējai vizītei nav nepieciešama sižetā pieminētā gatavošanās.

 

 

 

Pieteikties konsultācijai>>

 

 Zvani un uzzini vairāk!

 Tālr: 66 333333 vai 29334224

 

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!