Pigmentācijas plankumu likvidēšana | Ieteicamās procedūras

#

Vasaras noslēgumā varam pievērstiem procedūrām, lai koriģētu pigmentus, kas ir parādījušies pēc saulē pavadītā laika. Par saules trūkumu šogad mēs nevarējām sūdzēties, jo tā mūs lutināja īpaši dāsni. Tomēr paralēli tik skaistajam iedegumam ir parādījušies pigmentācijas plankumi vai nevienmērīgs sejas tonis.

Kas ir pigmentācijas plankumi?

Katra cilvēka ādas tonis ir atšķirīgs. Par ādas toni un tā niansēm atbild melanocīti - šūnas, kas ražo melanīnu.  Ja šūnas sāk melanīnu ražot vairāk kā nepieciešams, tad vienmērīga iedeguma vietā parādās atsevišķi tumši plankumiņi jeb pigmentācijas plankumi uz ādas. Beidzoties vasaras sezonai iedegums palēnām atkāpjas, bet pigmentācijas plankumi paliek.

Pigmentācijas plankumus var izraisīt dažādi iemesli:

- pigmentācijas plankumi var parādīties reaģējot uz iekšējo orgānu problēmām – saistībā ar aknām, nierēm, virsnieru, vairogdziedzera, olnīcu problēmām;

-  ārējās vides faktori – reakcija uz saules stariem, bieža solārija apmeklēšana;

-  grūtniecība un spēcīgas hormonālās sistēmas izmaiņas;

- medikamentu lietošana - antibiotikas, hormonālās un pretiekaisuma zāles - dažādi komponenti, kuri ietilps medikamentos, padara ādu daudz jutīgāku pret UV stariem, kas savukārt noved pie pigmentācijas plankumu parādīšanās;

- ādas reakcija uz traumām (piemēram- uz iekaisušām pumpām, alerģiju, akni,  apdegumi);

- ādas novecošanās.

Ja ir parādījušies pigmentācijas plankumi, tad vispirms noteikti konsultējies ar speciālistu, jo ir ļoti svarīgi noskaidrot pigmentu plankumu rašanās iemeslu. Lai panāktu vēlamo rezultātu, tiek piedāvātas dažādas procedūras un skaistumkopšanas līdzekļi, bet šīs metodes vēlamo efektu sniegs tikai tad, ja vispirms sakārtosim savu organismu un noskaidrosim, kas ir šo pigmentācijas plankumu rašanās galvenais iemesls.

Ja pigmenta plankumi ir nelieli, samērā gaiši un atrodas ādas virsējā slānī, tad var veikt ādu balinošās vai lobošās procedūras ar augļskābju vai ķīmisko pīlingu palīdzību, kuru laikā tiek apstrādāts ādas virsējais slānis, un pigmenta plankumi tiek izbalināti vai nolobīti. Pigmentāciju mazināšanai var izmantot arī mezoterapijas preparātus, kurus ievadot var iedarboties uz melanīna veidošanās procesu.

Viens no risinājumiem, lai mazinātu pigmentācijas izpausmes ir lāzertehnoloģiju izmantošana. Parasti šīs procedūras veic rudens un ziemas periodā, kad saules aktivitāte ir mazinājusies, lai neveicinātu jaunu pigment veidošanos.  

Veicot pretpigmentācijas procedūras, kas ļauj atbrīvoties no pigmenta plankumiem, ir ieteicams piemeklēt mājas lietošanai atbilstošu kopjošo kosmētiku. Kosmētika pigmentētai ādai satur UV staru filtrus, balinošas un ādu lobošas vielas. Ja pigmentācija nav ļoti izteikti, tad ir iespējams to koriģēt ar pareizas kosmētikas izvēli un regulāru lietošanu. Pamatā šādus kosmētikas līdzekļus var iedalīt trīs grupās. Pirmkārt, tie ir tieši uz pigmenta plankumiem lietojamie līdzekļi, kas kavē melanīna veidošanos. Otrkārt – tie ir kosmētikas līdzekļi, kas satur ļoti spēcīgus UVA/UVB aizsargfiltrus. Tie gan aizsargā ādu, gan vienlaikus balina esošos pigmentus un kavē melanīna veidošanos. Treškārt – tie ir visi dekoratīvās kosmētikas līdzekļi, kas palīdz mums nomaskēt radušos pigmenta plankumus – tonālie krēmi, tonējošie fluīdi, pūderi, korektori.

Lai neiedzīvotos pigmenta plankumos, profilakses nolūkā vēlams izvērtēt, cik ilgi drīkstat uzturēties saulē un solārijā, it sevišķi, ja āda no dabas ir ļoti gaiša un jutīga. Tā kā pigmentācijas plankumu galvenais izraisītājs ir saules stari, tad uzturēšanos saulē ir jāierobežo.

Lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu, noteikti jālieto saules aizsargkrēmi. Tas jādara ne vien gaišas, bet arī tumšas un iedegušas ādas īpašniecēm. Turklāt – ja vasaras sezonā lietojam gan ķermenim, gan sejai domātos aizsargkrēmus, tad rudens, ziemas un pavasara sezonā nepārstājam lietot tos aizsargkrēmus, kas paredzēti sejai. Sejai domātajam aizsargkrēmam izvēlies augstu UV filtru – ideāli, ja tas ir SPF 30 līdz pat SPF 50. Vasarā speciālisti neiesaka lietot augļskābju kosmētiku un produktus, kas satur bergamotu un citrusu ēterisko eļļu, tās padara pigmenta šūnas jutīgākas. Tumši pigmenti kakla rajonā var veidoties no tā, ka mēs lietojam smaržas uzpūšot tās uz ādas, kas var veicināt melanīna izdalīšanos.

Pigmentu likvidāciju nevajadzētu uzsākt uz savu roku, bet konsultēties ar dermatologu. 

Rakstu sagatavoja Capital Clinic Riga kosmētiķe Edīte Saukāne. 

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!