Kā sagatavoties kolonoskopijai?

#

2018.gada jūlijā Capital Clinic Riga gastreoenteroloģe Ilona Vilkoite sniedza interviju žurnālam Ārsts.lv, pastāstot par to, kas ir kolonoskopija, kāpēc to veikt un kā sagatavoties procedūrai. 

Kolonoskopija ir resnās zarnas un tievo zarnu beigu daļas endoskopiska izmeklēšana, tā ir diagnostiska un reizē terapeitiska metode gastroenteroloģijā, kas ļauj laikus konstatēt resnās zarnas gļotādas izmaiņas, vajadzības gadījumā iegūt audu paraugus morfoloģiskai izmeklēšanai, kā arī veikt polipektomijas. Izmeklējums tiek veikts caur anālo atveri. Resnās zarnas apskate mūsdienās parasti tiek veikta intravenozajā sedācijā - pacients iemieg un pamostas tikai tad, kad procedūra jau ir beigusies, tāpēc neizjūt absolūti nekādu diskomfortu. Vienīgais ierobežojums pēc procedūras ir liegums piedalīties satiksmē, jo pēc procedūras un narkozes pacients dažas stundas atradīsies eiforiskā, pacilātā noskaņojumā. 

Kolonoskopija tiek rekomendēta un veikta dažādu iemeslu dēļ - pacienta subjektīvo sūdzību dēļ, lai meklētu to cēloni, taču galvenokārt - zarnu vēža riska samazināšanai, kolonoskopijas laikā ir iespēja diagnosticēt gļotādas labdabīgus veidojumus (polipus), kā arī noņemt tos, tādējādi mazinot risku zarnu vēža attīstībai. 

Lai veiktu kolonoskopijas izmeklējumu un tā pievienotā vērtība būtu pēc iespējas lielāka, pirms izmeklējuma ir nepieciešama specifiska gatavošanās - dienu pirms kolonoskopijas ar speciāliem līdzekļiem resnās zarnas gļotādas virsma tiek attīrīta no zarnu satura. Šos līdzekļus pacientam rekomendē ārsts, kas pacientu nosūta uz kolonoskopijas izmeklējumu. Labi sagatavota resnā zarna neapšaubāmi ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem kvalitatīvas kolonoskopijas veikšanai. 

Visbiežāk pacientiem kolonoskopijas izmeklējumu rekomendē ģimenes ārsts vai gastroenterologs, un ārsta uzdevums ir pacientiem izskaidrot, kā labāk un efektīvāk attīrīt resno zarnu. Labi sagatavota zarna ārstam dod iespēju saskatīt sīkākās zarnu gļotādas izmaiņas, taču nepilnīgi iztīrīts resnās zarnas segments palielina iespēju, ka netiks pamanīta kāda sīka, taču reizēm ļoti nopietna zarnu gļotādas izmaiņa, kas nākotnē varētu rezultēties ar zarnas audzēju. 

Lai gan šobrīd Latvijā ir pieejami dažādi zarnu attīrīšanas līdzekļi, veicot kolonoskopijas izmeklējumus ikdienā, novērojams, ka vēl aizvien zarnu tīrība kolonoskopijas laikā ir liela problēma. 

Diētas rekomendācijas pirms kolonoskopijas:

Ārsts pacientu informē ne tikai par piemērotāko zarnu tīrīšanas līdzekli, bet arī par diētas ierobežojumiem pirms izmeklējuma, jo arī tie ir ļoti svarīgi. Apmēram nedēļu pirms procedūras pacientam iesaka ievērot diētu ar samazinātu šķiedrvielu daudzumu, uzturā ierobežojot kviešu klijas, plūmes, pilngraudu maizi, nevārītus dārzeņus, augļus ar mizu, skābās ogas, riekstus, dažādas sēklas, sēnes, sīpolus, kukurūzu. Ieteicams ēst jogurtu bez piedevām, augļu vai dārzeņu biezeņus, buljonu, maizi bez sēklām, rīsus, griķus, putraimus, auzu pārslas, prosu, vistu, zivis, olas, piena produktus. Trīs dienas pirms zarnas tīrīšanas ieteicams lietot tikai pusšķidru ēdienu. Runājot par dienu pirms izmeklējuma, reizēm ārstu domas dalās - daži ārsti iesaka viegli sagremojamu pārtiku -ļoti vieglas brokastis, pusdienās varētu ēst šķidru, dzidru buljonu (bez piedevām, bez zaļumiem un garšvielām), nedrīkst ēst vakariņas un jebkādus citus ēdienus. Daži ārsti tomēr iesaka dienā pirms izmeklējumu pilnībā atturēties no ēdiena. To, kāda taktika izmantojama konkrētam pacientam, konsultācijas laikā noteiks ārsts, precizējot atsevišķus jautājumus. Kolonoskopijas izmeklējuma dienā nedrīkst ēst līdz izmeklējuma veikšanai. Pēc izmeklējuma gan drastisku ierobežojumu ēšanā nav, var atgriezties pie normāla ēšanas režīma. Ja pacients nopietni izturas pret kolonoskopijas izmeklējumu un gatavošanos tam, ārstam ir lielākas iespējas pamanīt sīkas izmaiņas zarnas gļotādā, tas noteikti ir pacienta interesēs.

Medikamentu lietošana pirms izmeklējuma:

Ārstam, kurš rekomendē veikt kolonoskopiju, ir jāprecizē, vai un kādus medikamentus pacients lieto citu slimību, piemēram, arteriālās hipertensijas vai cukura diabēta, korekcijai. Lietojot zarnu tīrīšanas līdzekli, atsevišķu medikamentu iedarbība var mazināties. Gatavojoties kolonoskopijas izmeklējumam, kā arī izmeklējuma dienā rekomendē atturēties no urīndzenošo medikamentu jeb diurētisko līdzekļu lietošanas, iespēju robežās būtu jāatturas no pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu lietošanas gatavošanās un izmeklējuma dienā. Zarnu tīrīšanas līdzeklis var ietekmēt kontracepcijas medikamenta uzsūkšanos, ja tas tiek lietots, to iedzerot, tādos gadījumos jānodrošinās ar papildu kontracepcijas metodi. Pacientiem, kas sirgst ar cukura diabētu, kolonoskopijas izmeklējumu ieteicams plānot pirmajā dienas pusē, vēlams, līdz plkst. 12.00, insulīna vai orālo glikēmiju kontrolējošo medikamentu deva būtu jāpielāgo individuāli, konsultējoties ar savu ģimenes ārstu vai endokrinologu. Aptuveni 5-7 dienas pirms kolonoskopijas būtu jāpārtrauc dzelzs preparātu lietošana, jo šiem medikamentiem ir tendence iekrāsot fēces tumšā krāsā, tādā veidā apgrūtinot izmeklējuma laikā iegūto attēlu interpretāciju. Tādi medikamenti kā antibiotikas un pretepilepsijas līdzekļi ir jālieto vismaz 2 stundas pirms un ne ātrāk kā 6 stundas pēc zarnu tīrīšanas līdzekļa lietošanas. Piesardzība jāievēro pacientiem, kas lieto kalcija kanāla blokatorus, litiju saturošas zāles vai zāles, kas varētu ietekmēt elektrolītu līmeni. Pacientus, kas lieto asinis šķidrinošos medikamentus -antiagregantus (aspirīnu, klopidogrelu) un antikoagulantus (varfarīnu, rivaroksabānu, dabigatrānu u.c.) -, informē, ka iespēju robežās, konsultējoties ar savu ģimenes ārstu, būtu vēlams 5-7 dienas pirms plānotās procedūras šos medikamentus nelietot. 


Vēlamies iedrošināt pacientus vajadzības gadījumā veikt kolonoskopijas izmeklējumu, nekautrēties jautāt detaļas savam ģimenes ārstam vai gastroenterologam un noskaidrot savas resnās zarnas veselības stāvokli!

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!