Kā rodas cistīts un kā to ārstē?

 

Atbild Capital Clinic Riga ginekoloģe Ieva Daize

#

Bieži tiek uzskatīts, ka atliek tikai mazliet apaukstēties, lai rastos cistīts. Diemžēl tā vis nav. Apaukstēšanās var tikai veicināt cistīta rašanos gadījumos, kad tas atkārtojas salīdzinoši bieži un izraisītājbaktērijas ir saglabājušās urīnpūslī, un apaukstēšanās gadījumā aktivizējas. Jāsaka, ka iekšējos orgānus nemaz nav tik viegli apsaldēt, jo tie atrodas siltumā. Ķermenim ir jābūt pārsalušam, jeb jāiestājas hipotermijai, lai iekšējie orgāni arī sāktu apsaldēties.

60 – 70% gadījumu cistīta izraisītājas ir zarnu nūjiņas, kas nepareizas higiēnas dēļ no zarnām, kur tās ir normāla flora, nokļūst urīnceļos. Pie vainas var būt arī „nekārtīgs” anālais sekss, kad bez prezervatīva maiņas dzimumloceklis nokļūst makstī, tādējādi zarnu nūjiņām ļaujot nonākt urīnceļos. Cistīta ārstēšana vieglākos gadījumos būtu jāuzsāk vislabāk ar preperātiem, kas satur dzērveņu ekstraktu, ja tie nelīdz, ārsts izraudzīsies antibiotikas. Gadījumos, kas jau sākotnēji ir smagāki, ārsts nozīmēs antibiotikas uzreiz.

Pārējos gadījumos pie vainas var būt dažāda cita mikroflora, piemēram, hlamīdijas, gonokoki, mikoplazmoze. Šādos gadījumos ārstēšana būs specifiskāka, visbiežāk ārsts izraudzīsies cita veida antibiotikas. Lai noteiktu nepieciešamo ārstēšanas metodi, ir jāveic urīna analīzes. Tās uzrādīs arī, vai tas nav tā sauktais „viltus cistīts”, kas visbiežāk ir sievietēm menopauzes laikā, kad starpenē ir sausums un simptomi ir līdzīgi kā cistīta gadījumā. „Viltus cistīta” gadījumā urīna analīzes ir pilnīgi normālas, un tam ir nepieciešama cita ārstēšana, lai novērstu sausumu starpenē.

Cistīts var rasties arī kādas urīnizvades sistēmas pataloģijas gadījumā, kad urinējot, netiek izvadīts viss urīns, bet daļa urīna nonāk atpakaļ urīnpūslī – vezikoureterālais atvilnis.

Vēl pastāv arī tā sauktais „medusmēneša cistīts”, kad biežu un intensīvu dzimumaktu laikā rodas mehāniskas mikrotraumas un tad simptomi ir līdzīgi kā cistīta gadījumā, tikai arī šajos gadījumos ārstēšana ir cita.

Cistītu noteikti nedrīkst atstāt bez ievērības un bez ārstēšanas, jo visai ātri infekcija no urīnceļiem var nonākt nierēs un radīt iekaisumu, piemēram,  biežākais pielonefrīta iemesls ir mikrobu, kas atrodas starpenes rajonā, nokļūšana nierēs pa urīnceļiem augšupejošā ceļā.

 

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!