Ģenētiskie testi ko piedāvā tikai dažas klīnikas Baltijā| Capital Clinic Riga

#
 
Ģenētiskos testus preventīvā nolūkā pasaulē plaši pielieto jau vairak nekā 20 gadu, taču Baltijas valstīs šī metode vēl nav plaši zināma, laiksrakstam "Dienas Bizness" stāsta Capital Clinic Riga dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste Jana Janovska.  

Reti, kur veic 

Patlaban ir tikai pāris iestādes Baltijā, kur veic šāda veida testus. Kā stāsta Veselības centrs 4 Dermatoloģijas klīnikas un Capital Clinic Riga dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste, Baltijas pretnovecošanās un preventīvās medicīnas prezidente Jana Janovska, šīs būtībā ir vienīgās medicīnas iestādes Baltijā, kur veic šāda veida ģenētiskās analīzes. Ģenētisko testēšanu veic vairākās vietās, taču, kā norāda J. Janovska, tajās tiek testēta slimība, tās gaita, kad jau kāda patoloģija ir sākusies. Savukārt preventīvā medicīna ir orientēta uz fiziskās un garīgās veselības saglabāšanu pēc iespējas ilgāk, jebkurā vecuma grupā. Kā liecina klīniku sniegtā informācija, šo analīžu cenas ir, sākot no 600 eiro, konkrētiem pakalpojumiem pārsniedzot 1000 eiro. Pērn arī SIA Centrālā laboratorija ziņoja, ka ievieš ģenētisko testu. Ģenētiskā testa analīžu procesā pēc DNS parauga tiks izveidots profils, kas ļaus raksturot pacienta šī brīža ģenētisko stāvokli. 

J. Janovska skaidro, ka ar ģenētisko testu palīdzību ļoti agrīni var tikt diagnosticētas izmaiņas gēnos un riska faktori attiecīgo slimību attīstībai. Preventīvās medicīnas mērķis ir sniegt profilaktiskus ieteikumus (dzīvesveida korekcija, ieteicamie medikamenti, vitamīni, mikroelementi, pārtikas produkti, vēlamie papildu izmeklējumi un citi), lai pasargātu no -teikto gēnu no mutācijām. Principā tas ir ieskats nākotnē, jo līdz šim cilvēki vairāk cīnījās ar sekām, bet preventīvā medicīna sniedz ne gluži pretnovecošanās (anti age), bet lēnas novecošanās (slow age) koncepciju, viņa skaidro. Tas īpaši būtiski ir menopauzes, andropauzes laikā, kad samazinās kaulu blīvums, parādās dziļās krunkas un novecošanās procesi attīstās ļoti strauji, vīriešiem strauji attīstās kardiovaskulārās slimības, prostatas adenoma, erektīlā disfunkcija, parkinsonisms. 

Jāķer novecošanās 

Pēc ekspertes teiktā, ir definētas divas bioloģiskās novecošanās teorijas: viena ir ieprogrammētās novecošanās teorija (fate theory), kas balstās uz gēnu ekspresijas traucējumiem, kas ir atbildīgi par attīstību, reparāciju un aizsardzības atbildes reakcijām, otra - bojājuma teorija (chance theory), kas balstās uz apkārtējās vides kumulatīvu efektu, kas izraisa paātrinātu novecošanos. Tas ir ultravioletais starojums, smēķēšana, apkārtējā vide, medikamenti, ķīmiski radīti vitamīni. 

J. Janovska skaidro, ka novecošanās procesu sākums katram ir individuāls, bet pasaulē tiek uzskatīts, ka tie sākas īsi pēc 25 gadu vecuma, bet asinsvadi morfoloģiski sāk izmainīties jau 12-13 gadu vecumā, pēc pubertātes. 

Īpaši svarīgi ģenētiskās analīzes būtu veikt pacientiem, kuri atrodas kādā no riska grupām: ja ģimenē kādam bijusi jebkāda onkoloģiska saslimšana, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, kardiovaskulāras slimības, galvas smadzeņu insults, migrēnas, autoimūnās un psihiatriskās saslimšanas. Ģenētiskos testus iespējams veikt bērniem no dzimšanas, pieaugušajiem iespējams izvēlēties dažādas testa paketes - atbilstoši vēlmēm, simptomiem, analīžu rezultātiem, finansiālām iespējām un ģenētiskajiem riska faktoriem. Kā norāda ārste, profilaktisko skrīningu var sākt ar bāzes paketi un pēc tam, skatoties kopumā (ja atklājas riska faktori kādu slimību attīstībai), veikt papildizmeklējumus. 

Pilnu rakstu lasiet laikrakstā "Dienas Bizness".

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!