Četri galvenie iemesli ķermeņa aromāta izmaiņām | Capital Clinic Riga

#

Par svīšanu nav pieņemts skaļi runāt. Taču reizēm pastiprināts aromāts runā pats par sevi. Capital Clinic Riga uztura speciāliste Baiba Grīnberga žurnālam "Santa" skaidroja, kā delikāto problēmu novērst. 

Pirms jūs satraucam, steidzam nomierināt - par parastu svīšanu nudien nevajadzētu bažīties, jo tā ir organisma dabiska reakcija, kas regulē ķermeņa temperatūru, lai mēs nepārkarstu, un palīdz atbrīvoties no vielmaiņas galaproduktiem. Arī tad, ja karstumā un intensīvas fiziskās slodzes laikā svīstam vairāk, tas nozīmē, ka organisma termoregulācijas sistēma strādā labi. 

Bet kāpēc daži cilvēki pastiprināti svīst? Ir četri galvenie iemesli aromāta izmaiņām.

Veselības stāvoklis

Ādas dabisko mikrofloru var mainīt slimības. Jebkuras pārmaiņas un pārmērības ietekmē baktēriju līdzsvaru ādā. Ja tās savairojas par daudz, sviedru aromāts kļūst ļoti ass un nepatīkams un var radīt nopietnu diskomfortu gan sev, gan apkārtējiem. Kad svīst tikai plaukstas, pēdas vai paduses, to var novērst ar pareizu higiēnu. Ja ir sākusies organisma vispārēja svīšana, kāda agrāk nav bijusi, noteikti vajadzētu doties pie ārsta. Iespējams, ir vajadzīgi papildu izmeklējumi, asins, cukura līmeņa vai hormonu analīzes, jo svīšana var būt simptoms vairākām nopietnām slimībām.

Pastiprinātu svīšanu var izraisīt arī liekais svars, sirds un asinsvadu slimības, endokrinoloģiskas problēmas un infekcijas, kā arī izvadorgānu funkciju traucējumi un organisma vispārējais veselības stāvoklis. Turklāt svīšanu var radīt arī dažu medikamentu, piemēram, antidepresantu un miegazāļu, lietošana.

Stress

Svīšanu ļoti spēcīgi ietekmē veģetatīvā nervu sistēma, emocionālais stress un nervu pārslodze. Ja svīšanu rada veģetatīvā nervu sistēma, ieteicams daudz uzturēties svaigā gaisā - fiziski izkustēties, atpūsties. Apzināti centieties izvairīties no emocionālās spriedzes, ko rada uztraukums, nervozēšana, bailes un pārdzīvojumi. Veģetatīvo sistēmu līdzsvaro baldriāna vai salvijas nomierinošie preparāti, В grupas vitamīni.

Kaitīgie ieradumi

Smēķēšana provocē ķīmiskas vielas acetilholīna ražošanu, kas stimulē sviedru dziedzeru pastiprinātu darbību. Tāpat alkohols, pat vieglie alkoholiskie dzērieni - alus un šampanietis. Ņemiet vērā, ka arī kofeīnu saturoši produkti (kafija, melnā tēja, kakao, šokolāde, kola) pastiprina svīšanu, tāpēc no tiem ieteicams izvairīties publiskos pasākumos.

Pārtika

Produkti, kas piešķir elpai, urīnam un arī sviedriem īpašu aromātu, mums katrai mēdz būt individuāli. Vienai tie ir ķiploki un sīpoli, citai - visa plašā kāpostu saime (arī brokoļi, ziedkāposti, Briseles kāposti). Gan ķiploki, gan kāpostveidīgie dārzeņi satur sēru, kas sviedru sastāvā nonāk uz ādas un ir jūtams. Arī bieži lietoti trekni ēdieni (tajā skaitā sieri) padara sviedru aromātu izteiktāku. Uz asiem, pikantiem ēdieniem organisms reaģē līdzīgi kā uz karstiem, tveicīgiem laikapstākļiem. Pat karsta tēja vai kūpoša zupa var izraisīt pēkšņu svīšanu. īpaši aromātiskas garšvielas – kumins, karijs –, kā arī dažādie čili (Kajennas, halapenjo, čipotle u. c.) ir to vielu sarakstā, kam ir ietekme uz aromātu.

Arī palielināts olbaltumvielu daudzums vienā ēdienreizē (gaļa, zivis, siers) spēj sekmēt svīšanu, jo aktivizē un stimulē vielmaiņu. Organisma sistēmas sāk darboties aktīvāk, it kā sporta režīmā, izraisot karstumu, kas steidzami jādzesē.

 

Pilnu Capital Clinic Riga uztura speciālistes Baibas Grīnbergas rakstu ar nosaukumu “Delikāts jautājums” lasiet žurnāla “Santa” oktobra mēneša numurā.

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!