Acu ārsts

 

 

Kā iztīrīt acis no svešķermeņa ( smiltis, putekļi, pūkas u.c.)?

Konsultē Capital Clinic Riga acu ārstes Ilva Pūķe un Sandra Ausekle

#  #

 

  • Viss atkarīgs no tā, kas (šķīdumi vai mehāniski gabaliņi), kādā veidā (viegli iepūšot vējam vai, piemēram, asi ar triecienu, skaldot malku, griežot metālu) un kurā vietā acī (tikai uz plakstiņa, acs kaktiņā vai dziļumā, vai aiz acs augšējā plakstiņa) iekļūst acīs.
  • Ja tie ir putekļi, pūkas, smiltis, ko vējš viegli iepūš acī, var tekošā ūdenī noskalot vispirms seju, lai, ja kaut kas no tā ticis uz plakstiņiem, neiekļūst acīs, pēc tam viegli izskalot acis. Ir ieteicamāk skalošanai lietot acis mitrinošus pilienus, ko var bez receptes iegādāties visās aptiekās un vēlams turēt mājas aptieciņā tieši šādiem gadījumiem (jautājiet tādus, kas ir bez konservantiem). Lai pasargātu acis gan no saules iedarbības, gan no svešķermeņu iekļūšanas, vasarā, īpaši pludmalē, vajadzētu nēsāt saulesbrilles.
  • Ja acīs iekļuvis šķīdums, svarīgi zināt, vai tas ir sārms vai skābe. Sārms ir bīstamāks, jo var radīt dziļākus apdegumus. Tādējādi tā ir akūta situācija un vislabāk nekavējoties meklēt ārsta palīdzību, iepriekš izskalojot acis lielā daudzumā tekoša ūdens. Ja acīs iekļuvusi, piemēram, krāsa vai laka, jārīkojas līdzīgi.
  • Dažādu mūsu darbību rezultātā acīs var iekļūt visdažādākie mehāniskie gabaliņi: bioloģiskie (zeme, augi, kukaiņi utt) vai metāla. Ja svešķermenis iekļuvis aiz augšējā plakstiņa, un diskomforts un graušanas sajūta nepāriet, izskalot to faktiski nav iespējams, tādēļ jāiet pie acu ārsta, lai svešķermeni izņemtu. Citādi šis svešķermenis var skrāpēt radzeni, un to var salīdzināt ar vējstikla skrāpēšanu automašīnai.
  • Ja gabaliņš iekļūst acī ar triecienu, asi ar atsitienu, tad acs daļas var tikt bojātas, līdz pat svešķermeņa iekļūšanai caur acs apvalkiem pašā acī, tādēļ ir svarīgi nekavējoties veikt izmeklēšanu, lai noteiktu, vai nav cietuši acs dziļākie slāņi. To noteikti nevar atstāt bez ievērības. Ja svešķermenis aci ir caurdūris vai iedūries, nekādā gadījumā nedrīkst pats to vilkt ārā, bet nekavējoties jāvēršas acu traumpunktā.
  • Viss, kas ir iekļuvis acīs - gan bioloģiski, gan mehāniski, gan ķīmiski iedarbojoties, var radīt iekaisumu. Tādēļ, ja pēc tam, kad esat sniedzis sev pirmo palīdzību un acis ir izskalotas, sūdzības saglabājas (diskomforta sajūta nepāriet, acīs ir graušana, redzes miglošanās, sāk veidoties izdalījumi u.c.), jādodas pie acu ārsta, lai veiktu oftalmoloģisko izmeklēšanu un nepieciešamības gadījumā sāktu atbilstošu ārstēšanu.

 

 

Pieteikties konsultācijai>>

 

Zvani un uzzini vairāk!

 

Tālr: 66 333333 vai 29334224

 

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!