Vai var peldināt zīdaini atklātos ūdeņos?

23.07.2019
#

Peldēšana kā sportiska aktivitāte ķermenim ir ļoti labvēlīga – tiek spēcināti visi muskuļi, nostiprināta sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas sistēma un imunitāte.

Kā mazuli peldināt visdrošāk, atbild Daira Brenča, pediatre Capital Clinic Riga:

«Līdz sešu mēnešu vecumam zīdaini atklātos ūdeņos (jūrā, upēs, ezeros) peldināt nav ieteicams. Ja vēlas peldināt zīdaini, tas jādara īpaši piemērotos baseinos fizioterapeita uzraudzībā un arī ne ātrāk kā no divu triju mēnešu vecuma. Peldes jūrā ieteicams atlikt uz nākamo vasaru, kad mazulis jau būs paaudzies.

Atpūšoties pie ūdeņiem, zīdaini ar tiem var pamazām iepazīstināt. Piemēram, atpūšoties pie jūras, mazulim jūru var pienest klāt spainītī. Var pamērcēt kājiņas vēsajā ūdenī ezera krastā, tas būs pilnīgi pietiekami, lai sajustu kontrastu un gūtu spilgtus iespaidus. Arī mazuli, kas ir vecāks par sešiem mēnešiem, nav vajadzības nest uz rokām jūrā – tā viņam liksies bezgalīgi liela, ar ļoti aukstu ūdeni un viļņiem, tas mazuli var pamatīgi nobiedēt. Jebkurai iepazīstināšanai ar ūdeni jābūt mierīgai, ar pacietību un tādai, lai tā nestu tikai prieku, nevis bailes un neizpratni.

Pludmalē mazajiem noteikti nevajadzētu rotaļāties krasta ūdens peļķē. Lai arī ūdens tajā ir silts, tas ir izteikti netīrs, tajā ir ļoti daudz mikrobu un pastāv augsts infekciju risks. Turklāt šajā vecumā mazie visu vēlas iepazīt pagaršojot, līdz ar to infekciju risks pieaug vēl vairāk. Ja jau lielāks mazulis tiek peldināts vecāku rokās, jāraugās, lai ūdens nebūtu pārāk auksts, tas būtu tīrs, lai peldvieta būtu droša un atrodama oficiālo peldvietu sarakstā. Šai aktivitātei jābūt īsai, noteikti jāvelk autiņbiksītes peldēšanai vai peldbikses, pēc tam uzreiz kārtīgi jānoslaukās un jāpārvelk sausas drēbes.

Svarīgi atcerēties, ka arī piepūšamie baseini, ko var izlikt mājas pagalmā, rūpīgi jāmazgā, tajos regulāri jāmaina ūdens un jālej pēc iespējas siltāks ūdens, kas būtu tuvu mazuļa ierastajam vannas ūdenim – 37 grādiem.

Ūdens, protams, norūda bērnus gan fiziski, gan emocionāli, bet, lai šī rūdīšanās patiesi nestu labumu, procesam jābūt regulāram un pārdomātam, nevis tikai nedēļas nogalēs nopeldoties aukstā ūdenī, – tā var iegūt pretēju efektu.

Jāpatur prātā, ka arī pie ūdeņiem jāatrodas tikai laikā, kad saules aktivitāte nav tik kaitīga, – rīta stundās līdz plkst. 11.00 un pēcpusdienās, sākot no plkst. 16.00. Mazulim galvā vienmēr jābūt vieglai cepurītei, un ķermenis jāsasmērē ar saules aizsargkrēmu.

Pludmalē jāatrodas īsu laiku, nevis vairākas stundas no vietas!»

Visu rakstu lasiet žurnālā "Mans Mazais" 2019.gada augusta numurā.

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!