Zem naga – maza kabatiņa!

25.10.2019
#

Ko darīt, ja pēc ilgstošas gelish likšanas uz nagiem, komplektā ar šaurāku apavu valkāšanu, īkšķa naga iekšējais stūrītis atnācis nost no miesas un izveidojusies kabata, skaidro Capital Clinic Riga podoloģe Agnese Arsentjeva.

 

Žurnāla "Ievas Veselība" lasītāja Inga raksta: "Regulāri veicu pedikīru pie meistares, kurai uzticos. Vasarā lieku arī gelish nagu lakas pārklājumu, bet jau otro reizi dzīvē gadījies tā, ka pēc ilgstošas gelish likšanas uz nagiem, komplektā ar šaurāku apavu valkāšanu, īkšķa naga iekšējais stūrītis atnācis nost no miesas.

Izveidojusies kabata, turklāt abām kājām un vienīgi īkšķiem. Pedikīra meistare teica, ka tas ir no naga deformācijas apavu dēļ un, iespējams, arī tādēļ, ka ar gelish kārtu nags ir biezāks un vieglāk deformējams.

Kad tā notika pirmoreiz, visu ziemu staigāju ar īsiem nagiem bez gellakas pārklājuma, smērēju eļļiņas, kas stimulē nagu augšanu, un kabatiņa pazuda, taču ne pavisam. Ko tagad ieteiktu podologs? Man ir 30 gadi, nekādas hroniskas kaites un sēnītes uz ādas vai nagiem nav bijušas."

 

Tu tāda neesi viena!

 

Katru gadu pēc vasaras sezonas pie manis un manām kolēģēm vēršas dāmas ar dažādiem kāju nagu bojājumiem, kuri radušies pēc gellakas vai gela pārklājuma uzklāšanas un pēdas formai neatbilstošu apavu izvēles… Tā gadās mums katrai – skaistas kurpes (kaut drusku šaurākas!) lielākoties ņem virsroku pār veselo saprātu. Un vasarā vairāk nekā jebkad gribas perfektu kāju nadziņu formu un krāsu, par kuras atjaunošanu var aizmirst uz mēnesi vai pat pusotru!

Tas, ko tu apraksti savā vēstulē, runājot podologu valodā, ir naga oniholīze – viens no biežākajiem kāju nagu bojājumiem.

Tas nozīmē, ka naga plātnīte ir atdalījusies no gultnes, kam par iemeslu var būt dažādi naga bojājumi, traumas, infekcijas, vitamīnu un minerālvielu trūkums un endokrinoloģiskas kaites.

 

Biežāk vainīga sēnīte

 

Visu vainu uzvelt tikai gellakai vai gela pārklājumam man gluži negribētos. Kā jau teicu, daudz kas atkarīgs no apavu un aktivitāšu izvēles, kad uz nagiem ir uzklāta gellaka vai gels, arī izvēlētā gela vai gellakas kvalitāte, uzklāšanas tehnika, pareiza žāvēšana, UV lampas izvēle atbilstoši lakas vai gela ražotāja norādījumiem un naga sagatavošana pirms tam...

Arī tu pati, Inga, jau nosauc dažus no iemesliem, kāpēc varētu būt radusies šī ķibele, proti, ilgstoša gellakas pārklājuma nēsāšana un šauri apavi. Jā, tā varētu būt, bet jāteic gan, ka šādu naga bojājumu var izraisīt arī sēnīte. Tās izpausmes sākas ar bāli dzeltenīgu naga nokrāsu parasti uz kāju pirmo pirkstu nagiem, taču, ja netiek novērsti nagu traumatizācijas iemesli vai infekcijas riski, nadziņš var tikt bojāts visā tā garumā līdz pat kutikulai.

 

Ko tev iesākt?

 

Tas, ka jaunie ziemas zābaki jāpērk tādi, kas der kā uzlieti un ir tiešām ērti, nevis spiež un liek kāju pirkstiņiem izvietoties neiedomājamās pozīcijās, man tev laikam vairs nav jāatgādina.

Ērti, pēdas izmēram un formai atbilstoši apavi ir noteikums numur viens, lai esošo kabatiņu nepalielinātu vēl vairāk un ātrāk no tās atbrīvotos neatkarīgi no tā, kāds ir tās veidošanās iemesls. Taču, lai tiktu pilnīgā skaidrībā par to, ko vēl darīt, es ieteiktu tev aiziet uz konsultāciju pie trim speciālistiem.

1. PIE DERMATOLOGA – ārsts tavā situācijā veiks naga dermatoskopiju jeb apskati ar speciālu ierīci (līdzīgi, kā aplūko dzimumzīmes) un paņems no kāju nagiem analīzes, lai konstatētu sēnīti. Ja analīzēs apstiprināsies kāds no sēnīšu veidiem, ārsts izrakstīs tev preparātus, kas mērķtiecīgi nobeigs tieši uz tava naga atrasto sēnīti.

2. PIE TEHNISKĀ ORTOPĒ- DA – ja kabatiņu veidošanās atkārtojas, kā tas ir tavā gadījumā, būtu labi veikt pēdu podometrijas izmeklējumu, gaitas mērījumus, noteikt pēdu deformācijas pakāpi, ja tāda ir, un, iespējams, izgatavot individuālās zolītes un/vai pielāgotas ortozes pirkstiem. Tas palīdzētu apturēt pēdas un nagu deformēšanos un nagu bojājumu veidošanos.

3. PIE PODOLOGA JEB PĒDU APRŪPES SPECIĀLISTA, kuru tev vajadzētu apmeklēt pēc vizītes pie dermatologa un tehniskā ortopēda, un viņš tad arī varētu turpmāk tavas pēdiņas aprūpēt. Podologs, vadoties pēc dermatologa un tehniskā ortopēda sniegtās informācijas, sastādīs tev individuālu pēdu kopšanas plānu un, papildus ārsta izrakstītajām zālēm, piemeklēs nagu struktūras atjaunošanai piemērotus līdzekļus. Parasti tās ir mīkstinošas un atjaunojošas eļļas, serumi un citi nagu kopšanas preparāti, kas satur vitamīnus un minerālvielas.

Tāpat podologs pareizi sakops tavas pēdiņas un nagus (arī bojāto nadziņu) ar speciāliem nagu kopšanas instrumentiem – tas palīdzēs nagam ātrāk atjaunoties. Iespējams, speciālists naga stūrīti ar kabatu nogriezīs pavisam.

 

Ko DRĪKST un NEDRĪKST darīt mājās?

 

  • Gaidot vizīti pie speciālistiem, tu drīksti bojāto naga stūrīti apgriezt atbilstoši naga dabiskajai formai.
  • Tāpat tu droši vari lietot aptiekās un specializētajos kosmētikas veikalos nopērkamos nagu stiprinātājus laku un serumu veidā un eļļiņas, kas satur, piemēram, pantenolu, kurš veicina atjaunošanos, A un E vitamīnu un minerālvielas saturošas eļļas. Labāk eļļiņas smērēt uz kutikulas ap nagu, vari to papilināt arī kabatiņā.
  • No pieredzes redzu, ka sievietes nereti vēlas nejauko naga bojājumu noslēpt, uzklājot nagam pēc iespējas tumšāku nagu laku vai pārklājot ar gellaku. Tā gan nedari! Nadziņam, lai tas ātrāk atjaunotos, jāelpo, ko nagu laka diemžēl liedz, un strausa politikas gadījumā infekcija, ja tāda ir, var tikai iet plašumā, un bojājums tad kļūs vēl lielāks.
  • Nepārcenties ar tīrīšanu zem naga – kabatiņā, cenšoties par visām varītēm zem naga pabāzt koka irbulīti vai kādu citu instrumentu, jo tādā veidā nadziņu vēl vairāk var atraut no gultnes, un tā atjaunošanai būs vajadzīgs ilgāks laiks.

Ja ievērosi visu, ko nupat ieteicu, ja izārstēsi sēnīti (ja tāda ir), ja nadziņš tiks sargāts no traumām un atbilstoši kopts, aptuveni pusgada līdz gada laikā tam vajadzētu atjaunoties un pieaugt atpakaļ pie naga gultnes. Taču, ja, pat ievērojot speciālistu ieteikumus, redzi, ka pāris mēnešu laikā labāk nekļūst, vai arī situācija tikai pasliktinās, vajadzētu atkārtoti parādīties dermatologam un endokrinologam.

 

PLĀNIŅŠ, lai no kabatiņām izvairītos

 

  • Zinu, ka atkārtojos, bet īpaši šobrīd, tuvojoties ziemas periodam, kad biežāk valkājam slēgtus apavus, gribu piekodināt, ka tiem OBLIGĀTI jāatbilst tavas pēdas formai, laikapstākļiem un paredzētajai aktivitātei.
  • Ja strādā telpās, nepavadi visu dienu slēgtos apavos, jo tas veicina svīšanu un palielina dažādu infekciju risku. Lieto darbā maiņas kurpes (ne tādas, kas paredzētas tikai sēdēšanai, jo ir supersmukas, bet superneērtas :)) un, ja vien iespējams, izvēlies dabiska materiāla zeķītes.
  • Ikdienā apavos vari lietot vienreizējās zolītes, kuras ir milimetru plānas un pielāgojamas visiem apaviem. Maini tās reizi nedēļā vai biežāk, ja kājas stipri svīst.
  • Dezinficē apavus! To var izdarīt speciālajos dezinfekcijas aparātos podologu kabinetos vai ar aptiekās nopērkamiem dezinfekcijas līdzekļiem. Pēc šo līdzekļu lietošanas gan jāļauj apaviem kārtīgi izžūt.
  • Vislabāk, ja pēdiņas mazgāsi remdenā ūdenī un ar pH neitrālām ziepēm. Pēc mazgāšanās rūpīgi nosusini pēdas un pirkstu starpiņas, jo mitrums ļoti patīk dažādām infekcijām.
  • Ja dodies uz sporta klubu, baseinu, pirti vai spa procedūrām, pirms un pēc tam apsmidzini pēdas ar aptiekās nopērkamu dezinfekcijas līdzekli, kuram ir pretvīrusu un pretsēnīšu iedarbība. Tāpat lieto savas čības un izvairies publiskās vietās no pēdu saskares ar grīdu – šim nolūkam pārģērbjoties vari izmantot vienreizējos paladziņus vai papīra salvetes, uz kurām stāvēt.

Visu rakstu lasiet žurnālā "Ievas Veselība" 2019.gada 25. oktobra numurā.

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!