SKOLIOZE - iedzimta vai iegūta mugurkaula deformācija

13.07.2020
#

Skolioze ir daļēji fiksēta mugurkaula nobīdīšanās no tā fizioloģiskās ass. Nobīdīšanās izraisa skoliozei tipiskas rumpja deformācijas - sānisku novirzi no centrālās ass frontālajā plaknē un skriemeļu rotāciju horizontālajā plaknē.

 

Pēc Sosorta vadlīnijām (SRS) izliekumam ir jābūt vismaz 10 grādi pēc Koba leņķa, kas tiek mērīts un apstiprināts pēc rentgenoloģiska izmeklējuma veikšanas. Koba leņķa lielums izšķir skoliozes pakāpes: 10 – 20 grādi viegla skolioze, 21 – 40 grādi mērena skoliozes un >40 grādiem nopietna skolioze. Ja Koba leņķis ir

Sieviešu dzimuma skolioze ir biežāk sastopama nekā vīriešu dzimumam. Viegla skolioze – 4 sievietes, 1 vīrietis. Mērena skolioze 7 sievietes, 1 vīrietis. Nopietna skolioze 10 sievietes, 1 vīrietis. Jo jaunāks bērns diagnosticēšanas brīdī, jo lielāks progresijas risks. Skoliozes attīstība visvairāk izpaužas augšanas perioda izstiepšanās fāzē, tāpēc ir ļoti svarīgi šajā posmā sekot bērna stājai.

Visizplatītākais skoliozes veids ir idiopātiskā skolioze, kas parādās nezināmu cēloņu dēļ, citādi pilnīgi veselos bērnos un pusaudzšos, vēl pirms skeleta brieduma sasniegšanas. Idiopātiska skolioze veido 80% - 90% no visām skoliozēm. Pārējos 20% veido skoliozes ar zināmu cēloni – iedzimtās skoliozes, neiromuskulārās skoliozes, un tās, kas izveidojušās sistēmisku saslimšanu dēļ.

Pieaugušo skoliozes parādās ilgi pēc skeleta nobriešanas un jau esošo izliekumu nostabilizēšanās un ir sava veida skoliozes „restarts” jeb progresijas atjaunošanās. Krūšu daļas skolizēm, zem 30 grādiem pēc koba leņķa, statistiski progresiju nesagaida, sākot no 30 grādiem pēc koba leņķa, progresija ir iespējama, 50 – 70 grādi pēc koba leņķa, progresija aptuveno 1 grāds gada laikā. Jostas daļas skoliozēm līdz 30 grādiem pēc koba leņķa progresija nav gaidāma, virs 30 grādiem pēc koba leņķa progresija ir gaidāma.

Deģeneratīvā skolioze parādās postmenopauzes periodā kopā ar muguras lejas daļas sāpēm, laterolistēzi, segmentālu nestabilitāti un osteoporozi.

Šobrīd skoliozes konservatīvu ārstēšanu Latvijā veic pēc Šrotas 3D skoliozes terapijas. Tās ārstēšanas mērķi ir tipisko skoliozes pazīmju identificēšana un normālas ķermeņa statikas atjaunošana – dinamiska stājas kontole un korekciju stabilitāte. Citi ārstēšanas mērķi ir progresijas apturēšana vai palēnināšana, lai nebūtu jāvalkā korsete vai jāveic ķirurģiska korekcija. Ārstēšanā ietilpst skoliozei specifisku vingrinājumu un korektīvās elpošanas iemācīšana un izpilde, kas būtu nepieciešams izpildīt katru dienu mājas apstākļos 5x40 minūtēm, ieskaitot treniņu pie sertifitēta fizioterapeita, kuram ir arī Šrota terapeita sertifikāts. Viena nedēļa gadā – vingrošanas brīvdienas.

 

Rakstu sagatavoja: Capital Clinic Riga Rehabilitācijas nodaļas sertificēta fizioterapeite Una Supe

 

Lai pieteiktos vizītei un saņemtu vairāk informācijas, zvaniet:

Tālr: +371 66 333333, +371 29334224, rakstiet uz e-pastu: info@capitalclinicriga.lv

vai izmantojiet elektronisko pierakstu >>

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!