Kas ir melanoma?

17.05.2023
#

Dzimumzīme vai audzējs?

 

Garo ziemas periodu drīz nomainīs ilgi gaidītais pavasaris. Saules stari mūs lutinās uzlabojot garastāvokli, vairojot enerģiju un papildinot mūsu D vitamīna ziemā izsmeltās rezerves.

Taču saulei ir ne tikai pozitīvas īpašības. Intensīvi gozējoties saules staros mēs sevi pakļaujam kancerogēnai iedarbībai – ultravioletajiem stariem. Saules starojums ir elektromagnētiskie viļņi, kurus sīkāk iedala infrasarkanajos, ultravioletajos (UV) staros un redzamajā gaismā. UV starojums iedalās UV-A (īsajos) un UV-B (garajos) staros, (UVC tiek absorbēti atmosfērā un līdz Zemei nenonāk). Pirms laika tika uzskatīts, ka tikai UVB starojums izraisa ādas bojājumu, tomēr tiek atklāti arvien jauni pierādījumi UVA staru kaitīgumam. Saules UV stari, tajā skaitā solārijs (!), veicina mutāciju (ģenētisku defektu) veidošanos epidermas melanocītos (pigmenta šūnās) un sekojošu transformāciju ļaundabīgās šūnās, kuras strauji dalās un veido audzēja masu.

Melanoma ir visļaundabīgākais un agresīvākais no visiem ādas audzējiem. Tas  var rasties kā jauns pigmentēts veidojums vai no esošas dzimumzīmes (atipiska nevusa), kas mainījusi savu izskatu un formu – tā var būt melnā, tumši vai gaiši brūnā, zilganā, iesarkanā vai bālā krāsā ar nelīdzenām kontūrām.

 

MELANOMAS DIAGNOSTIKĀ ATZĪTS ABCD KRITĒRIJU PRINCIPS (NO ANGĻU VALODAS):

 

 

A. Asimetry- asimetriska forma
B. Borders- nelīdzenas robežas
C. Color- > 1 krāsa
D. Diameter- izmērs lielāks par zīmuļa dzēšgumiju ap 6mm
E. Evolution- straujas dzimumzīmes izmaiņas

 

Minētās pazīmes var pavadīt veidojuma asiņošana, izčūlojums, nieze, sāpes, velkoša sajūta.

Sievietēm biežāk skar rumpja ādu un  laukumus, kas pakļauti tiešiem saules stariem un nav nosegti ar apģērbu- seja, kakls, rokas, kājas. Vīriešiem- mugura un kājas. Tomēr tā var attīstīties arī netipiskākās vietās- uz pēdām, plaukstām, un citur, tas vairāk raksturīgs cilvēkiem ar tumšu ādas toni.

 

RISKA FAKTORI:

 • Kopējais dzimumzīmju skaits, to skaitā displastisko dzimumzīmju (10 reižu lielāks risks) 
 • Gaiša āda – cilvēkiem ar blondiem, rudiem matiem, gaišas krāsas acīm un vasarasraibumiem ir samazināts melanīna daudzums (Fitzpatrick I-II fototips). Melanīns mūs pasargā no UV stariem, tāpēc ādas apdegumi gaišiem cilvēkiem veidojas daudz ātrāk.
 • Saules apdegumi – viens vai vairāki, ar čūlām, īpaši bērnībā līdz 4 gadu vecumam
 • Pārmērīga sauļošanās – saule mūs neapspīd tikai vasarā, mēs saules starus saņemam kopš dzimšanas un to efekts ir kumulatīvs, kā arī vasaras mēnešos UV indekss ir augstāks, tāpat kā zemēm ekvatora tuvumā
 • Melanoma ģimenē – risks pieaug par 10%-15%
 • Novājināta imunitāte – pacienti pēc orgānu transplantācijas, un tiem, kas lieto imunitāti nomācošus medikamentus

Bet kā sevi pasargāt no šīs ļaundabīgās, strauji progresējošās slimības? Profilakses pasākumi neietver dzīvošanu tumsā vai bēgšanu no saules stariem.

Svarīgi ir izmantot saules aizsarglīdzekļus(!):

 • aizsargkrēmus, SPF ³15 atkarībā no ādas fototipa 
  un saules intensitātes, kā arī pareiza tā lietošana PIRMS (!) došanās saulē;
 • izvairīšanās no tiešas atrašanās saulē dienas vidū plkst.11-16;
 • reizi mēnesi apskatīt ādu un dzimumzīmes (pašizmeklēšanās);
 • Reizi gadā griezties pie dermatologa un veikt optiskās dermatoskopijas izmeklējumu!

Solāriju tradīcijas Latvijā ir diezgan stabilas, nu jau aptuveni 20 gadus tos apmeklē sievietes un vīrieši, pārsvarā vecumā no 15-40 gadiem. Solārijā saņemtais ar MK noteikumiem atļautais maksimālais UV starojuma līmenis ir 0,3 W/m2, kas  ir pielīdzināms dabīgai pusdienlaika saulei pie ekvatora. Tātad- riska faktors.

 

Savlaicīga melanomas identifikācija pirms audzēja invāzijas un dzīvi apdraudošām metastāzēm ir primārais dermatologu uzdevums.

 

Ārstēšana atkarīga no audzēja stadijas, atrašanās vietas un lieluma, kā arī pacienta vispārējā stāvokļa. Zelta standarts ir ķirurģiska ārstēšana (mikroķirurģiska operācija, krioķirurģija, lāzerķirurģija u.c). Melanomas dziļums ādā korelē ar slimības prognozi, kuru var noteikt skatot veidojumu ar dermatoskopu- optiski palielināmu, apgaismojošu ierīci, pat pirms raksturīgākajām klīniskajām izpausmēm. Staru terapija, sistēmisku ķīmijterapiju, interferonu izmanto vēlākās stadijās. Pēdējo 2 gadu laikā ievērojami attīstījusies tā sauktā mērķterapija- melanomas šūnai nosakot gēnu, ko skārusi mutācija- 50% no visām melanomām šis gēns ir BRAFV600. Ar medikamentiem, piemēram- vemurafenib- šo gēnu bloķē un metastāzes (izkaisītās melanomas šūnas) iet bojā, kas ievērojami pagarina pacientu dzīvildzi.

Noslēdzot gribas piebilst, ka par šo slimību mēs dzirdēsim vēl daudz, turpinoties pētījumiem un diemžēl, pieaugot pacientu skaitam, kuri pašlaik vēl ir salīdzinoši jauni. Tāpēc būtu pēdējais laiks mainīt sabiedrības skaistuma kritērijus, kā arī izvērtēt savus sauļošanās paradumus, kuri mums velkas līdzi no pagājušā gadsimta.

 

*Pēc Slimības profilakses un kontroles centra datiem Latvijā no visām onkoloģiskām saslimšanām visvairāk ir diagnosticēti tieši ādas ļaundabīgie audzēji, kas 2017. gadā sastādīja 14,4% no kopējā saslimušo skaita.

 

Esi atbildīgs! Apmeklē dermatologu un pārbaudi savu ādas veselību!

 

Pievērs uzmanību!

24. maijā ''Capital Clinic Riga" piedalīsies Latvijas Eiromelanomas akcijā un veiks ādas veidojumu diagnostiku jeb optisko dermatoskopiju par samazinātu cenu – 16 €! Papildus 15% atlaižu kupons ādas veidojumu likvidēšanai ar lāzeru!

 

Ādas veidojumu skrīnings ietver:

 • Pilnu ķermeņa ādas veidojumu diagnostiku ar optiskās dermatoskopijas izmeklēšanas metodi;
 • Ārsta rekomendācijas par tālāko ārstēšanas gaitu - nepieciešamajām konsultācijām, papildus pārbaudēm vai ieteicamajām procedūrām.

Lai pieteiktos vizītēm un saņemtu vairāk informācijas, zvaniet:

Tālr: 66 333333, 29334224, rakstiet uz e-pastu: info@capitalclinicriga.lv

vai izmantojiet elektronisko pierakstu >>

 

Raksta autore: Dr. Tatjana Ļiņova, Veselības centrs 4 dermatologs, imunologs

 

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!