Kad uz WC jāskrien turboātrumā

28.07.2022
#

Vasaras skurbumā gadās aizmirst par pasaulē labāko un efektīvāko profilakses paņēmienu pret infekcijām - roku mazgāšanu. Nav jābrīnās, kādēļ tāda parādība kā caureja iecienījusi tieši gada skaistāko sezonu.

 
TIRGŪ, kur vasarā ir tik daudz kārdinošu gardumu, pieejam pie viena pārdevēja un nogaršojam, vai zemenītes tiešām saldas, cits tirgotājs nogriež no arbūza gabaliņu un dod nodegustēt, un baktēriju vai citu mikroorganismu izraisīta caureja drīz ir klāt.  

 

PAR NORMĀLU vēdera izeju uzskata līdz trim reizēm dienām, bet tikpat normāli skaitās arī tad, ja vēders iziet trīs reizes nedēļā. Viss kārtībā! Galvenais, lai cilvēks ar to ir mierā, lai jūtas labi un nesūdzas ne par smaguma sajūtu vēderā (ja vēders iziet retāk), ne iekaisušu, sūrstošu anālās atveres rajonu (ja vēders iziet vairākas reizes dienā).

Tirgū bez degustācijām!

Vasaras sezonā apkārt ir tik daudz vilinājumu, ka biežāk aizmirstas nomazgāt rokas, un tas nereti kļūst par iemeslu, kādēļ dažādu mikroorganismu ietekmē vēdera darbība izmainās. Kāds iegriežas tirgū, kur šobrīd pieejams raibu raibais svaigu produktu klāsts. Pieiet pie viena pārdevēja un nogaršo, vai zemenītes tiešām saldas, cits tirgotājs nogriež no arbūza gabaliņu un dod nodegustēt, un baktēriju vai citu mikroorganismu izraisīta caureja drīz ir klāt. «Reiz tirgū zivju paviljonā manīju tipisku ainu - ikru traukā bija ielikta liela karote. Katram interesentam pārdevēja deva no šīs pašas karotes ikrus nogaršot. Pircējs karoti nolaiza, un tūlīt pat tā nonāk atpakaļ ikru traukā. Tad nav jābrīnās, ka helikobaktērija un citi mikroorganismi tik ļoti izplatās,» saka gastroenteroloģe Ilona Vilkoite. Ja caurejas iemesls patiešām ir pārtikas infekcija, sūdzības parasti ilgst līdz piecām dienām. Caurejas brīdī var nedaudz paaugstināties ķermeņa temperatūra, bet parasti cilvēks pats ar pārtikas infekcijas izraisītu diareju spēj diezgan labi tikt galā, lietojot probiotiķus, kādu no absorbējošiem medikamentiem, kas mikroorganismus un toksīnus zarnu traktā savāc kopā un izvada. Gadījumā, ja būs notikusi saindēšanās (intoksikācija) ar pārtiku, bez caurejas kā organisma aizsargreakcijas var būt arī vemšana, paaugstināta temperatūra, vājums, nespēks, svīšana. Tomēr daudz nopietnāka situācija ir tad, ja būs gadījies inficēties ar salmonelozi. «Tad parasti slimo kolektīvi, vairāki cilvēki vienlaikus. Tāpēc, ja caureja, vemšana, spazmas vēderā ilgst vairāk nekā 2-3 dienas, turklāt vēl kāds kolektīvā sūdzas par tādiem pašiem simptomiem, jāvēršas pie ārsta, jāveic analīzes, jānosaka salmonellas, lai slimību mērķtiecīgi ārstētu un apturētu tās izplatību. Šajā gadījumā nepietiks tikai ar ūdeni un kādu absorbējošu medikamentu - salmonelozes ārstēšanai būs nepieciešams antibiotiku kurss.»

Lai no šīm nepatikšanām vasarā izdotos izvairīties, der atcerēties, ka arī burkāns un zemene no sava dārza dobes pirms lietošanas jānomazgā. Kaķi, suņi un citas brīvā dabā mītošas dzīvās radības ir labs «transportlīdzeklis», ar kura palīdzību dažādi cilvēka veselībai nevēlami mikroorganismi nonāk uz augsnes arī pašu mazdārziņā. Tāpat siltā laikā jācenšas nelietot termiski neapstrādātus produktus, kas ilgi stāvējuši saulē, piemēram, kūciņas ar krēmu.

Izglābt ceļojumu

Cita valsts, cits klimats, cita pārtika, cita mikroflora, citas baktērijas - arī tas kuņģa un zarnu trakta mikroflorai bieži rada apjukumu un mēdz izprovocēt caureju. Parasti tā dēvētā ceļotāju caureja sākas 3.-4. ceļojuma dienā ar ūdeņainu vēdera izeju, krampjveida sāpēm vēderā, reizēm mēdz pievienoties arī drudzis. Tādēļ, kravājot koferus, vienmēr jānodrošinās ar probiotikām, ko šādos neparedzētos, bet prognozējamos gadījumos lieto. Saccharomyces boulardii probiotiskie preparāti var glābt no šādām situācijām. Te der atcerēties, ka tad, ja šāds probiotiskais preparāts sākts lietot, vēlams iziet pilnu kursu 1014 dienu garumā, dzerot pa divām kapsulām divreiz dienā. Savukārt plānojot ceļojumu uz kādu eksotiskāku zemi, vēlams jau laikus konsultēties ar ārstu, kurš izrakstīs recepti katram gadījumam, lai varētu nokomplektēt savu ceļotāja aptieciņu.

Lai izvairītos no vēdera kaprīzēm ceļojuma laikā, vismaz pirmajās dienās, esot ārvalstīs, iesaka ievērot mērenu diētu, uzņemt vairāk ūdens nekā ikdienā, neaizrauties ar pārāk eksotiskiem ēdieniem, neēst termiski neapstrādātus produktus, kūkas ar putukrējumu, salātus ar majonēzi. Jāļauj savai zarnu mikroflorai aprast ar jaunajiem apstākļiem.

Un vēl - jāliek aiz auss, ka mitrās salvetes nav līdzvērtīgs paņēmiens roku mazgāšanai zem tekoša ūdens.

Vēdera vīrusu armāda

Nejauko vīrusu, kas mēdz izraisīt akūtu enterokolītu (caureju) vai gastroenterītus (norit ar vemšanu un sliktu dūšu), patiešām ir vesels karapulks! Ja bērniem, nonākot slimnīcā ar sūdzībām par vēdervīrusa izraisītām caur-ejām vai vemšanu, tiek veiktas analīzes, lai atšķirtu, kurš no visiem sūdzību ierosinātājiem ir pie vainas, pieaugušajiem šādas analīzes lielākoties neveic, jo terapija vēdera vīrusu gadījumā tāpat būs vienāda: papildu šķidruma uzņemšana, absorbējoši medikamenti.

Vēdervīrusi vislielāko kaitējumu nodara tievajā zarnā, bojājot tās gļotādu, kas klāta ar bārkstiņām. Vīrusi sabojā šo epitēlija slāni, deformējot arī bārkstiņas, un tās vairs nespēj pildīt savu funkciju, nepiedalās uzņemtā uztura sašķelšanā un uzsūkšanā. Tādēļ, spazmējoties gludajai muskulatūrai, viss zarnu saturs ātri tiek izvadīts, kas izpaužas kā caureja. Dažkārt šo procesu pavada arī spazmatiskas vēdersāpes. Ja vīruss būs skāris gremošanas trakta sākuma daļas līmeni, var pievienoties vemšana.

Kad vīrusu ir izdevies uzveikt, atceries, ka arī pēc tam, kad pašsajūta uzlabojusies, līdz pat divām nedēļām cilvēks var būt vīrusa nēsātājs un var inficēt citus. Lai tas nenotiktu, cītīgi jāmazgā rokas.

Varbūt saindēšanās?

Ātri apturēt caureju spēj aktīvo vielu loperamīdu saturoši medikamenti, taču tie vairāk būs piemēroti epizodiskai lietošanai atsevišķās kritiskās reizēs. Piemēram, ja zini, ka caurejas iemesls ir funkcionāli traucējumi, kad «skrejamais» piemetas brīžos, kad ir vairāk stresa, retu reizi loperamīdu var ņemt palīgā, lai šo dzīves brīdi veiksmīgi pārdzīvotu. Arī situācijās, ja caureja sākusies ceļojumā tieši brīdī, kad jādodas uz lidmašīnu, šis būs glābējs. Tomēr loperamīds nekad nebūs pirmās izvēles medikaments akūtas caurejas gadījumā. Ja, piemēram, izrādīsies, ka caurejas iemesls ir saindēšanās vai intoksikācija, šīs zāles, bloķējot zarnu kustību, bremzē organisma cīņu ar intoksikāciju, toksīni paliek zarnās, vairs netiek izvadīti, un smagākos gadījumos tas var novest pat pie organisma vispārējas saindēšanās, pie sepses.

Kad vēlami padziļināti izmeklējumi

Ir cilvēki, kuri caureju piedzīvo regulāri laiku pa laikam, jo to izraisa gremošanas trakta funkcionālie traucējumi, kas izpaužas ar kairināto zarnu sindromu. Ja sūdzības radušās pēkšņi, protams, pacients vispirms tiks rūpīgi izmeklēts un tikai tad, ja izmeklējumos netiek atrasts nekāds patoloģisks iemesls vai nopietnāka veselības problēma, var diagnosticēt funkcionālos traucējumus. Tie var izpausties ar vēdera spazmām, pūšanos, caureju vai aizcietējumiem. Ja viens no funkcionālo traucējumu simptomiem ir caureja, šajās reizēs varētu lietot loperamīdu saturošus medikamentus, bet dažkārt funkcionālo traucējumu ārstēšanai izraksta arī antidepresantus. Pēc gastroenteroloģes Ilonas Vilkoites novērojumiem, antidepresanti pacientiem ar funkcionāliem traucējumiem patiešām dod labus rezultātus, atvieglo dzīvi. «Šķidra vēdera izeja var būt daudzu slimību gadījumā, arī tādu, kas neattiecas uz gremošanas traktu. Caureja var būt kā viens no simptomiem tad, ja ir vairogdziedzera slimības, cukura diabēts, neiroloģiskas saslimšanas. Tomēr tas, par ko visvairāk uztraucas gastroenterologi, ir resnās zarnas vēzis,» saka ārste. «Pie šīs diagnozes reizēm mēdz būt mainīga vēdera izeja - te ir aizcietējumi, te atkal caurejas, vēdera pūšanās, asiņu piejaukums fēcēm. Tādēļ vienmēr, ja caureja ilgst vairāk par 3-5 dienām, ieteiktu konsultēties ar ārstu.»

Īstās probiotikas īstajā brīdī

Probiotiku lietošana gremošanas trakta labsajūtas vārdā var šķist modes lieta. Arī aptieku plauktos sortiments ir ļoti plašs. Lai tajā orientētos un saprastu, kas ir labākais, ko izvēlēties, jāatceras, ka katra baktērija pilda kādu konkrētu funkciju. «Ir baktērijas, kas veicina vēdera izeju, un tādas probiotikas nevarēs ieteikt cilvēkam, kuru moka caureja. Ir arī baktērijas, kas bremzē vēdera izeju, - tādas nederēs tiem, kam ir aizcietējumi. Svarīgi lietot īstās probiotikas īstajā brīdī. Es bieži saviem pacientiem iesaku probiotiskos preparātus. Vēlams lūkoties pēc tāda preparāta, kura sastāvā ir viena konkrēta, mērķtiecīgi izvēlēta baktērija, nevis vesels baktēriju mikslis. Gadās, ka preparātos ar daudzveidīgu sastāvu iekļautas tādas baktērijas, kam ir pretēja iedarbība,» skaidro gastroenteroloģe Ilona Vilkoite.

Klizmas vairs nav topā

Gadās, ka caureja tiek izraisīta speciāli. Agrāk tas bija īpaši populāri, bet vēl aizvien ir iestādes, kas piedāvā hidrokolonterapiju, kas sola attīrīt organismu, taisnajā zarnā ievadot ūdeni. Būtībā tās ir klizmas organisma attīrīšanas nolūkos. «Šobrīd šīs procedūras vairs nav topā, jo cilvēki ir sapratuši, ka tam nav jēgas, tas nekādi neuzlabo veselību. Veicinot caureju, mehāniski tiek iztīrītas zarnas, bet vienlaikus no tām tiek izskalotas arī visas labvēlīgās baktērijas, kas gremošanas traktam ir ļoti vajadzīgas. Smagākos gadījumos šādu procedūru laikā var piedzīvot pat zarnu plīsumus, fistulas. Bieži vien hidrokolonoterapiju mēģināja cerībā, ka tas palīdzēs notievēt, zaudēt svaru, bet ir pierādīts, ka šī procedūra tādu efektu nesniedz. Ja vien cilvēkam ir sava akna, savas nieres, tad tie ir orgāni, kas parūpēsies par organisma detoksikāciju. Pašam iejaukties un veicināt attīrīšanos nav nepieciešams,» skaidro gastroenteroloģe Ilona Vilkoite.

Ārste uzsver - ja moka aizcietējumi, var uzturā iekļaut tādus produktus kā bietes, plūmes vai kivi - tas veicinās vēdera izeju. Tomēr tīšuprāt veikt organisma attīrīšanu nav nepieciešams, jo šo darbiņu paveic aknas un nieres.

Ko vari darīt pats, ja moka caureja

1. Diena uzņem vismaz 2-3 litrus šķidruma, vislabāk negāzētu ūdeni vai tējas.

2. Lieto kādu absorbējošu medikamentu kombinācijā ar mērķtiecīgi nozīmētām probiotikām, ko ieteicis ārsts.

3. Viena pati aktivētās ogles tabletīte nedos vēlamo efektu. Caurejas gadījumā jālieto vesela riekšava aktivētās ogles tablešu. Pareizā deva būs viena aktivētās ogles tablete uz 10 kilogramiem ķermeņa svara, bet ar līdzīgu efektu aptiekā pieejami arī mūsdienīgāki medikamenti, kurus var lietot pa vienai kapsulai.

4. Periodā, kad moka caureja, nelieto uzturā šķiedrvielām bagātus produktus, piemēram, augļus vai dārzeņus, arī pienu, saldējumu, putukrējumu, saldā krējuma mērces. Šajā reizē piemērotāka būs diēta, kurā ir vairāk olbaltumvielu, var ēst sausiņus, baltmaizi, banānus, rīsus, balto gaļu, olas, gatavot omletes.

5. Atturies no saldinātu ēdienu un dzērienu lietošanas. Ja ir sajūta, ka biežās skriešanas uz tualeti dēļ zudusi arī enerģija, retu reizi būtu pieļaujams izdzert glāzīti kolas, lai uzņemtu enerģiju.

6. Vēderu var palutināt ar krūkļa mizas tēju vai kumelīšu novārījumu.

7. Var lietot minerālvielām bagātinātus minerālūdeņus, bet ieteicams pudeli paturēt atvērtu 5-10 minūtes, lai ūdens nebūtu tik gāzēts un neveicinātu vēdera pūšanos, nepatīkamas atraugas.

8. Aptiekā var iegādāties rehidrona pulveri, ko iesaka lietot, kad caureja mitējusies, lai atjaunotu elektrolītu līdzsvaru organismā. Šim nolūkam līdzvērtīgu dzērienu mājās var pagatavot arī pats, uz puslitru ūdens ņemot pustējkaroti sāls, sešas tējkarotes cukura, 100 ml (pusglāzi) apelsīnu sulas vai banānu biezeni (šie augļi satur kāliju) un visu samaisot kopā.

9. Kad caureja būs rimusies, palutini zarnu mikrofloru ar probiotikām un prebiotikām bagātiem produktiem: pilngraudu auzu pārslām, rupjmaizi, dažādām putrām, avokado, riekstiem un mandelēm, skābētiem kāpostiem, gurķiem, kimči, kombuču jeb tējas sēnes dzērienu, raudzētiem skābpiena produktiem - kefīru, paniņām, bezpiedevu jogurtu.

Mājās ārstēties vairs nav droši, ja:

• caureja ilgst vairāk par 3-5 dienām un lietotie medikamenti nepalīdz;

• vēders iziet 5-6 reizes dienā, fēču konsistence ir ūdeņaina, tev trūkst enerģijas un ir apgrūtināta ikdiena;

• pievienojas spazmatiskas sāpes (tenezmi) vēdera izejas laikā;

• pamani asiņu piejaukumu fēcēm, turklāt tā nav tikai viena reize - tas atkārtojas.