Ekrānu laikmeta nenovēršamā slimība – sausās acs sindroms

01.01.2024
#

Acs kairinājums, apsārtums, sāpes, ātrs nogurums un asarošana ir simptomi, kas liecina – esi iedzīvojies sausās acs sindromā. Kas tas ir?

Sausās acs sindroms ir pasaulē biežākais redzes diskomforta un apsārtušu, kairinātu acu iemesls. Tā simptomi ir ļoti daudzveidīgi, tāpēc nereti sindroms netiek diagnosticēts, jo var atgādināt citas acu slimības, piemēram, alerģijas un iekaisumu.  Sausās acs sindroms ir modernās civilizācijas slimība, kura agrāk pārsvarā bija saistīta ar dažādām acu un vispārējām slimībām, bet mūsdienās galvenais cēlonis ir apkārtējās vides faktori un mūsdienu tehnoloģijas. Tāpēc sausās acs sindromu var saukt par mūsdienu civilizācijas slimību.

Kāpēc veidojas sausās acs sindroms, kā to diagnosticēt, ārstēt un novērst, skaidro "Capital Clinic Riga" oftalmoloģe Dr. Solveiga Zālīte.

 

Lai nodrošinātu acs virsmas un priekšējo daļu veselumu, tai jābūt klātai ar vienmērīgu, gludu un ķīmiskā sastāva ziņā pilnvērtīgu asaru plēvīti. Asaru plēvīte nodrošina ikdienas acs mitrināšanu, labu pašsajūtu un skaidru redzi. Asaru plēvītei ir vairākas svarīgas funkcijas: acs mitrināšana, aizsargāšana, radzenes barošana un gaismas staru laušana. Kad mirkšķinām, pār aci pārklājas asaru plēvīte, acs virsmu padarot gludu un dzidru. Normāli cilvēks mirkšķina līdz 22 reizēm minūtē.

Sausās acs sindromu rada nepietiekama asaru produkcija vai pārāk ātra asaru plēvītes izgarošana, asaru plēvītes defekti un viens no visbiežākajiem iemesliem ir tieši retā mirkšķināšana, skatoties datora ekrānā.

Sausās acs simptomi

Visbiežāk cilvēki sūdzas nevis par to, ka acis ir sausas, bet par to, ka tās grauž, ir apsārtušas, ātri nogurst, sāp un asaro. Sausās acs sindroma gadījumā asarošana ir reflektora atbildes reakcija uz kairinājumu, bet izdalītās asaras nav pilnvērtīgas. Minētie simptomi pastiprinās apstākļos, kas veicina asaru iztvaikošanu, acu kairinājumu, retāku mirkšķināšanu.

Piemēram, atrodoties sausā gaisā, telpās vai automašīnā, kur darbojas gaisa kondicionētājs, stiprā vējā, karstās telpās, žāvējot matus ar fēnu, pavadot ilgu laiku pie monitora, darbojoties putekļainā vai piedūmotā telpā, izteiktā siltumā (sauna, centrālā apkure), izteiktā ultravioletā starojuma ietekmē, lietojot hlorētu ūdeni, kosmētiskos līdzekļus, ķimikālijas, arī tad, ja ir nesabalansēts miega režīms u.c. Sūdzības ir arī par pārejošām redzes asuma izmaiņām. Visas šīs sajūtas pastiprinās vakaros un pēc pamošanās.

Sausās acs riska faktori

Sausās acs sindroma risks pieaug, cilvēkam novecojot, jo pēc 40 gadu vecuma mazinās asaru daudzums un mainās to sastāvs. 65 gadu vecumā asaru produkcija veido aptuveni 60% no tā apjoma, kāds bija 18 gadu vecumā.

Sievietēm sausās acs sindroms sastopams biežāk nekā vīriešiem. Daudzām sievietēm saistībā ar hormonālām pārmaiņām grūtniecības, bērna zīdīšanas, menstruāciju periodā un menopauzē vērojamas sausās acs sindroma pazīmes. Arī pubertātes laikā notiekošās hormonālās pārmaiņas var veicināt sausās acs sindroma parādīšanos. Sausās acs sindromu var veicināt uzturēšanās netīros, putekļainos apstākļos, dūmos, sausā gaisā. Sūdzību cēlonis var būt liela redzes piepūle, kad acis tiek retāk mirkšķinātas un tāpēc nepietiekami mitrinātas, piemēram, strādājot ar datoru, skatoties TV, daudz lasot, rakstot vai vadot automašīnu.

Nereti sausās acs sindroms sastopams, cilvēkam slimojot ar dažādām iekšķīgām slimībām: locītavu slimībām (piemēram, reimatoīdo artrītu), arī endokrinoloģiskām patoloģijām (diabētu, vairogdziedzera slimībām), kardioloģiskām, autoimūnām slimībām (tādām, kas ietekmē imūnsistēmu), zarnu, kuņģa slimībām, kā arī onkoloģiskām, hematoloģiskām (saistītām ar asinsradi, asins sastāva izmaiņām), psihiskām slimībām un infekcijām. Sausās acs sindroms var būt pazīme arī tā sauktajam Šēgrēna sindromam, kad cilvēkam novērojams arī citu gļotādu sausums.

Sausās acs sindroms var rasties pēc pārslimotām acu slimībām, pēc plakstu dziedzeru iekaisuma, pēc apdegumiem, acu operācijām, pēc ilgstošas kontaktlēcu lietošanas, kā arī gadījumā, ja kontaktlēcas nav bijušas pietiekami gaisa caurlaidīgas vai pārkāpts to lietošanas režīms. Sastopamas arī iedzimtas acu slimības, kuru gadījumā ir sausā acs.

Sausās acs sindroms var attīstīties, arī lietojot medikamentus – pretiesnu, pretklepus, pretsāpju, nomierinošos, hormonālos preparātus, antihistamīnus, kontraceptīvos, diurētiskos līdzekļus, kā arī acu pilienus.

Ko darīt, ja jūti diskomfortu

Ja cilvēks jūt sausās acs sindroma pazīmes, proti, diskomfortu, graušanu, asarošanu, niezēšanu, pamana acu apsārtumu, jāapmeklē acu ārsts. Šiem simptomiem var būt visdažādākie iemesli, un speciālists, veicot izmeklēšanu, palīdzēs noskaidrot īstos. Nelaime ir tā, ka daudzas acu slimības sākas ar līdzīgiem simptomiem. Cilvēks pats nevarēs noteikt, vai viņam ir sausās acs sindroms vai arī alerģija, konjunktivīts, radzenes iekaisums…!

Ja sausās acs sindroma pazīmes atstāj novārtā un sindromu neārstē, var veidoties radzenes bojājumi. Turklāt nepilnvērtīga asaru plēvīte nespēj cīnīties pret mikroorganismiem, tāpēc uz radzenes bojājumiem var sākt iedarboties dažādas baktērijas, var sākties keratīts (radzenes iekaisums), radzenes čūla, kā sekas pēc tam var izveidoties rupja rēta, kurai cauri redzēt var ļoti pavājināti.

Sausās acs diagnostika

Sausās acs sindroma diagnostika balstās uz pacienta sūdzībām, acs ārējo daļu izskatu un asaru plēvītes diagnostiskajiem testiem. Pilnvērtīga acu izmeklēšana ļauj acu ārstam vieglāk atrast cēloni un individuāli piemeklēt optimālo ārstēšanu. Pavisam nesen – pasaulē kopš 2018. gada un Latvijā gadu vēlāk, “Capital Clinic Riga”, kompleksu sausās acs diagnostiku veic ar iekārtu “LacryDiag”. Ar tās palīdzību var detalizēti, ātri un neinvazīvi (bez kontakta ar acs virsmu) izmeklēt asaru plēvītes slāņus, kuros sausās acs gadījumā notiek izmaiņas. Sausās acs diagnostikas iekārta nodrošina četru veidu izmeklējumus:

  • asaru lipīdu slāņa diagnostiku jeb interferometriju;
  • mucīna jeb asaru plēvītes iekšējā slāņa diagnostiku, nosakot asaru plēvītes stabilitāti – neinvazīvo asaru plēvītes plīšanas laiku (angļu valodā N.I.B.U.T. jeb non-invasive break up time”);
  • asaru ūdeņainā slāņa jeb asaru meniska diagnostiku;
  • meibogrāfiju jeb Meiboma dziedzeru diagnostiku, kuras laikā var noteikt, kāda daļa no Meiboma dziedzeriem ir nosprostojušies un nestrādā pilnvērtīgi.

Pirms “LacryDiag” izmeklējuma nav nepieciešams acīs pilināt pilienus vai krāsvielas, acīs netiek ievietotas filtrpapīra strēmelītes, un izmeklējums aizņem vien 4-5 minūtes. Rezultātus pacients saņem izdrukas veidā uzreiz vizītes laikā. Pamatojoties uz izmeklējuma rezultātiem, acu ārsts piemeklē optimālu sausās acs terapiju katram pacientam individuāli.

Kā izvairīties

Cilvēki, kas ikdienā ilgstoši strādā ar datoru, var mēģināt izvairīties no sausās acs sindroma, ja katras 20 minūtes uz 20 sekundēm paskatās ārā pa logu vai 5 metru attālumā. Ideālā variantā – ar pastaigu svaigā gaisā, kas būs veselīgi ne tikai acīm, bet organismam kopumā.

Ārstēšana

Pirmās izvēles medikamenti  sausās acs sindroma ārstēšanā ir mākslīgās asaras, kas aptiekā nopērkamas bez receptes. Ja simptomu iemesls patiešām ir sausā acs, tad, lietojot mākslīgās asaras, stāvoklim vajadzētu uzlaboties. Ja sausās acs sindroma pacientam ir izveidojies acu iekaisums, īpaši, ja ir arī radzenes bojājums, ar mākslīgajām asarām vien nebūs līdzēts. Šajā gadījumā ir vajadzīga pretiekaisuma terapija.

Dažreiz acu ārsts var nozīmēt noteiktas antibiotikas vai nu acu pilienos, vai iekšķīgi. Tas parasti ir gadījumā, ja ir iekaisušas plakstiņu malas, kas apgrūtina eļļainā asaru plēvītes slāņa izdalīšanos.

Mūsdienīgākā sausās acs sindroma ārstēšanas terapija, kura parādījās Latvijā pavisam nesen, ir ārstēšana ar “IPL LacryStim” iekārtu. “IPL LacryStim” ir inovatīva, intensīvi pulsējošās gaismas terapija jeb fototerapija, ar kuras palīdzību var veiksmīgi un droši ārstēt sausās acs sindromu ilgtermiņā. Pēc gaismas terapijas procedūrām ieguvums ir asaru plēvītes kvalitātes uzlabošanās un atviegloti sausās acs simptomi: graušana, svešķermeņa sajūta, nieze, dedzināšana, diskomforts, pastiprināta gaismas jutība, miglošanās un acu nogurums. Terapija ir nesāpīga, ātra (līdz 5 min. abām acīm) un saudzīga.

Ieteikumi sausās acs sindroma novēršanai un profilaksei

Vissvarīgākais ir izvairīties no ārējās vides faktoriem, kas veicina sausās acs sindroma veidošanos:

  • žāvējot matus ar fēnu, nepūtiet silto gaisu acīs, noregulējiet automašīnas sildītājus un kondicionierus tā, lai tie nepūstu gaisu tieši acīs;
  • telpās ar sausu gaisu lietojiet gaisa mitrinātāju;
  • ilgstoši uzturoties vējā vai sausā gaisā, lietojiet tādas aizsargbrilles, kas pilnībā pasargā acis no vēja un sausā gaisa;
  • ilgstoši strādājot ar datoru, lasot vai veicot citus darbus, kas prasa redzes piepūli, ik pa brīdim centieties acis atpūtināt. Aizveriet acis uz dažām minūtēm vai intensīvi mirkšķiniet. Tas palīdzēs asaru plēvītei ātrāk atjaunoties;
  • lidmašīnā, lielā augstumā un tuksnesī gaiss parasti ir īpaši sauss. Atrodoties šādā vidē, centieties acis aizvērt uz dažām minūtēm vai ik pa brīdim intensīvāk mirkšķināt;
  • datora ekrānu novietojiet zem acu līmeņa. Ja tas atrodas virs acu līmeņa, acis tiek atvērtas daudz plašāk, kas veicina asaru plēvītes izgarošanu;
  • nesmēķējiet un izvairieties no piesmēķētām telpām. Smēķēšana var pastiprināt sausās acs sindroma simptomus;
  • ja jums bieži ir sausas acis, tad regulāri piliniet mitrinošus acu pilienus profilaktiski – pat tad, ja nav nekādu sūdzību;
  • dzeriet pietiekami daudz ūdens, vismaz 8-10 glāzes dienā;
  • lietojiet uzturā produktus, kas satur omega-3 taukskābes (zivis, valrieksti u.c.);
  • izvairieties lietot acu pilienus, kuru sastāvā ir asinsvadus sašaurinošas vielas, jo tas var veicināt  sausās acs sindroma simptomu pastiprināšanos.

Šodien lielākai daļai no mums ir intensīvs dzīves ritms, kas neļauj izvairīties no datora un citu modernu viedierīču lietošanas, tāpēc jāatceras iespējamie sausās acs sindroma riska faktori un jācenšas no tiem pēc iespējas izvairīties, kā arī jāveic nepieciešamie profilakses pasākumi. Tiklīdz parādās pirmie  sausās acs simptomi, ieteicams vērsties pie acu ārsta, kurš veiks sausās acs diagnostiku, nozīmēs efektīvāko ārstēšanas metodi, tai skaitā arī  progresīvāko no tām – fototerapiju, kā arī sniegs padomus sausās acs profilaksei. Tāpat kā jebkuru citu slimību, arī  sausās acs sindromu vieglāk ir izārstēt, ja tas diagnosticēts agrīni. Mūsu acis ir mūsu dvēseles spogulis un svarīgākais maņu orgāns, tāpēc saudzēsim tās!

Rīgas Tehniskās universitātes pasniedzēja, dizainere Daina Gāga Ēķe lielāko daļu darba dienas pavada pie datora, it īpaši pēdējo gadu laikā, kad darbs un mācības notikušas attālināti. Ilgās stundas pie ekrāna, neapšaubāmi, ietekmēja acis, dienas beigās izraisot sausuma, graušanas un diskomforta sajūtu.

Risināt mūsdienās tik aktuālu problēmu kā sausās acs sindroms Daina devās uz “Capital Clinic Riga” pie oftalmoloģes Solveigas Zālītes. Noskaties un rīkojies arī Tu:

 

 

Capital Clinic Riga” oftalmoloģijas kabinetā vari saņemt standarta redzes diagnostiku, kā arī OCT – strukturālu izmeklējumu redzes nervam un tīklenei, lai varētu pārbaudīt, vai nav tādas acu slimības kā glaukoma, tīklenes distrofijas, kā arī veikt īpašu neiroloģisku pārbaudi dažādu centrālās nervu sistēmas slimību noteikšanai, piemēram, izkaisītās multiplās sklerozes diagnostikai, veikt acs iekšējo struktūru pārbaudi ar ultraskaņu, speciālo sausās acs diagnostiku, kā arī sausās acs sindroma ārstēšanu ar fototerapijas iekārtu “LacryStim” un lāzerprocedūras tīklenes, kataraktas un glaukomas ārstēšanai.

Esiet laipni aicināti "Capital Clinic Riga"!

  • Duntes iela 15A, Rīga,
  • Tālr.: +371 66333333, +371 29334224
  • E-pasts: [email protected] vai elektroniski: https://capitalclinicriga.lv/lv/specialisti/pieteikties/
  • Klīnikas klientu ērtībām pieejama plaša, bezmaksas autostāvvieta.
  • Ārstniecības iestāžu reģistra kods: 0100-01518
  • Nodrošināta vides pieejamība personām ar funkcionāliem traucējumiem un vecākiem ar bērnu ratiņiem (ieeja no ēkas otrs puses, kur iekārtota uzbrauktuve).

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā! Cienījamie klienti! Tehnisku iemeslu dēļ, iespējams, nesaņemam Jūsu pieteikumus. Ja nesaņemiet no mums ziņu tuvāko 2 darba dienu laikā, lūdzu zvaniet pa tālr.: 66333333, 29334224 vai rakstiet uz e-pastu: [email protected], lai saskaņotu Jūsu vizītes laiku. Pateicamies par sapratni! "Capital Clinic Riga" administrācija