Bērnam sāp kājas. Kāpēc?

15.11.2022
#

Par augšanas sāpēm bērniem skaidro Capital Clinic Riga fizioterapeits Mārtiņš Rakštelis.

 

Sertificēts fizioterapeits Mārtiņš Rakštelis

 

Augšanas sāpes ir sava veida muskuļu un skeleta sāpes. Sāpes var ietekmēt muskuļus, cīpslas, kaulus un saites. Augšanas sāpes visbiežāk rodas kājās, lai gan tās var skart arī rokas. Sāpēm ir tendence uzliesmot konsekventos laikos, piemēram, vēlā pēcpusdienā, miega laikā vai pēc treniņiem un fiziskām aktivitātēm.

Lai gan precīzu augšanas sāpju cēloni nevar precīzi noskaidrot, kā viens no galvenajiem iemesliem tiek minēts zems D vitamīna līmenis. 2015. gada pētījumā tika pētīts (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26022378/) , vai 3 mēnešu D vitamīna kurss mazinās augšanas sāpes bērniem, kuriem trūkst vitamīna. Pētnieki atklāja, ka sāpju līmenis samazinājās pēc tam, kad bērni lietoja D vitamīnu. Kā citi augšanas sāpju iemesli var būt psiholoģiskas vai emocionālas problēmas, tendence staigāt uz pēdas iekšējām malām, kā arī pārlieku liela slodze.

Augšanas sāpes nesāp ap kauliem vai locītavām (piemēram, ceļgaliem vai potītēm), bet gan muskuļos. Šī iemesla dēļ daļa ārstu secina, ka bērniem var rasties augšanas sāpes, kad viņi dienas laikā ir daudz skrējuši, kāpuši vai lekuši. Kad esat aktīvāks nekā parasti, jums var būt sāpes kājās nakts laikā.

Augšanas sāpes noteikti nevajadzētu ignorēt. Lai gan ar to saskaras lielākā daļa jauniešu, tās ne vien rada diskomfortu ikdienā, bet var būt arī kādas citas slimības vai traumas priekšvēstnesis, kas var būt krietni vien nopietnāka un bīstamāka situācija kā saucamās augšanas sāpes.

Noteikti nepieciešams apmeklēt ārstu, ja bērnam sāpes ir noturīgas, tās nepazūd no rītiem; sāpes traucē ikdienas fiziskajām aktivitātēm; sāpes ir locītavās; ir bijusi trauma; sāpes ir vienā ekstremitātē; ir pietūkums, apsārtums, augsta ķermeņa temperatūra, apetītes zudums, vājums vai izteikts nogurums, klibošana.

 

Fizioterapeita iesaiste

Ar augšanu saistītām sāpēm var palīdzēt fizioterapeits. Sākotnēji speciālists veic apskati bērna stājai, kā arī nosaka un izvērtē bērna locītavu kustību amplitūdu, lokanību, spēku un apkārtējo struktūru fiziskos testus, lai labāk spētu noteikt, kā labāk palīdzēt.

Kad fizioterapeits ir diagnosticējis augšanas sāpes, var īstenot dažādas ārstēšanas stratēģijas. Sākotnējais fizioterapeita mērķis ir sāpju mazināšana, iekaisuma mazināšana, kā arī muskuļu elastības uzlabošana. Tas ietver muskuļu stiepšanu, lai pagarinātu saspringtos muskuļus, kā arī muskuļu stiprināšana, kur tas ir nepieciešams attiecīgi pēc katra bērna individuālās nepieciešamības.

 

Izmanto iespēju! Īpašs piedāvājums jauniešiem! 

Vingrošana grupā jauniešiem no 12-16+ gadiem. Nodarbību vada Capital Clinic Riga fizioterapeits Mārtiņš Rakštelis.

Nodarbības mērķis:

  • pareizas stājas veidošana,
  • mugurkaula mobilitātes uzlabošana,
  • plecu un iegurņa joslas aktīvās stabilitātes uzlabošana,
  • līdzsvara veicināšana.

Pirms uzsākt grupu nodarbības obligāti jākonsultējas pie fizioterapeita. Grupa nav paredzēta jauniešiem ar skoliozes diagnozi.

Cena: 15 eur. Nobarbības ilgums: 1h

Piesakies!

 

CHECK-UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!