Pieteikties jaunumiem

Dietoloģija

 Saistīts attēls

Dietoloģija kā zinātne aptver ne tikai veselīgu uzturu kā svara regulēšanas paņēmienu, bet arī dziļi medicīniskus un zinātniskus cilvēka veselības aspektus.

Cilvēki joprojām kļūdaini uzskata, ka dietologs ir tikai svara problēmu mocītu sieviešu ārsts, kuru apmeklēt normālam cilvēkam nav nepieciešams. Tomēr šis uzskats ir kļūdains, jo savas dzīves veselīgai veidošanai apgūt izpratni par uzturu, tā saistību ar pašsajūtu, veselību ir nepieciešams ikvienam! Nepareizas ēšanas sekas ir ne tikai grūti kontrolējamas ķermeņa svara pārmaiņas, bet galvenais – arī nopietnas slimības vai hronisku slimību paasinājums.

Dietologs var palīdzēt plaša spektra veselības jautājumos: katras bioloģiskā vecuma fāzes fiziskās un emocionālās attīstības veicināšanā, slimību profilaksē un ārstēšanā, grūtniecības laikā (arī pirms un pēc tās), sportistiem (ikdienas vai pirms/pēc sacensību posmā), cilvēkiem ar hroniskām slimībām un daudzos citos gadījumos.

Latvijā cilvēki bieži kaunas par dietologa apmeklējumu, slēpj to no saviem draugiem, kolēģiem, savukārt daudzās Eiropas valstīs cilvēki lepojas ar to, ka ir pietiekami izglītoti, lai pilnvērtīgi dzīvotu, konsultējoties, gan ar sava uztura speciālistu, gan arī rehabilitologu un psihologu.

Cits aspekts – Latvijā cilvēki joprojām arī baidās iet pie dietologa, jo uzskata, ka tiks mocīti ar ļoti stingrām diētām, kas nozīmē ne tikai ļoti maz, bet arī negaršīgu ēdienu. Turklāt „nabaga tievētāji” tiks nepārtraukti rāti un audzināti, tādējādi riskējot iegūt vēl lielāku vainas izjūtu. Patiesībā mūsdienīga pieeja dietoloģijā terapijai ir ļoti liberāla – tiek ņemta vērā katra cilvēka ēšanas gaume, iespējas, dzīves režīms. Dzīve jāmaina, bet pakāpeniski un ar pozitīvām emocijām. Tikai tad rezultāti būs paliekoši.

Mūsu dietologi un ārsti - uztura speciālisti konsultē ar uzturu saistītos jautājumos visplašākajā nozīmē – par uztura izvēli veselam cilvēkam dažādos vecuma posmos, uzturu cilvēkiem ar palielinātu un pazeminātu svaru, kā arī par attiecīgai slimībai nepieciešamo diētu (skat. katra speciālista profesionālo konsultāciju piedāvājumu).

 

 

 

Konsultācija, izmeklējumi un turpmākās vizītes pie dietologa 

Dietologa pirmā konsultācija (saruna un izmeklējumi) ietver:

 •   veselības stāvokļa novērtēšanu;
 •  iepriekš pārciestās slimības. Daudzas slimības ietekmē vielmaiņu, to paātrinot vai palēninot. Arī daudzi medikamenti maina vielmaiņu, kā arī var radīt vitamīnu vai minerālvielu deficītu;
 •  svara vēstures noskaidrošanu – svara svārstības dzīves laikā, iepriekšējos mēģinājumus to ietekmēt;
 •   fiziskās aktivitātes līmenis;
 •  mērījumus: auguma, svara, vidukļa, gurnu apkārtmēra noteikšanu;
 •   tiek novērtēts pašreizējais uzturs vispārējos vilcienos;
 •   nepieciešamo izmeklējumu nozīmēšanu;
 •   pirmo uztura korekciju nozīmēšanu;
 •  vienošanos par turpmāko sadarbību (atkārtoto konsultāciju biežums tiek nozīmēts, ņemot vērā katra cilvēka vēlmes, vajadzības un iespējas).

Nākamie dietologa apmeklējumi turpina pirmajā konsultācijas aizsākto:

 •  detalizētu uztura analīzi;
 •  pašreizējo uzturu, ieradumus. Saistību ar darba un atpūtas režīmu, finansiālajām un praktiskajām iespējām;
 •  ķermeņa masas analīzi ar bioimpedances metodi (lai rezultāti būtu korekti, iepriekš jāsagatavojas, jāievēro noteikti nosacījumi);
 •  rekomendācijas pacientam par tieši viņam veicamajām nākamajām korekcijām uzturā un dzīvesveidā.

Secīgi tiek apgūti katram nepieciešamie diētas principi, praktiskie aspekti un iztirzāti šādi jautājumi:

 •     pārtikas produktu grupas,
 •     dažādu produktu ieteicamās proporcijas uzturā,
 •     porciju lielumi,
 •     ēdienreižu biežums,
 •     mūsu veikalos pieejamie produkti,
 •     ēšana mājās, ēdiena pagatavošana,
 •     ēšana ārpus mājas.

Ja nepieciešama ilgstoša terapija, turpmāk dietologs jāapmeklē vidēji vienu reizi mēnesī. Ārstēšanās gaitā cilvēks pamazām apgūst sev nepieciešamos uztura paradumus. Pārejai jābūt pakāpeniskai, jo tā nebūs „akcija uz vienu mēnesi”, bet jauna, labāka dzīve. Cilvēkam ir pašam jāakceptē jaunie ēšanas ieradumi. Kopā ar speciālistu tiek izveidots optimāls ēšanas modelis konkrētam cilvēkam. Tas nozīmē, ka uzturs būs tāds, kāds nepieciešams tieši šim cilvēkam (tiek ņemts vērā viņa ķermeņa masas indekss, ķermeņa uzbūve, vecums, dzimums, fiziskā aktivitāte, slimības), un vienlaikus iespēju robežās saskaņots ar viņa vēlmēm, ēšanas ieradumiem, mīļākajiem ēdieniem, režīmu un finansiālajām iespējām. Tikai šajā gadījumā, sastrādājoties kopā, var sasniegt rezultātu, bet pats galvenais ir ilgstoši saglabāt sasniegto.
Katru reizi tiek sīkāk izskatīts kāds uztura jautājums – produktu grupa, ēšanas saistība ar psihoemocionālo jomu u.c.

Periodiski tiek pildītas uztura dienasgrāmatas, pēc kuru izanalizēšanas var konkrēti spriest par ikdienas uztura atbilstību vajadzībām.

Ne visiem nepieciešama ilgstoša terapija pie dietologa. Dažos gadījumos pietiek ar vienu vai divām vizītēm. Piemēram, grūtniecēm, veģetāriešiem, atveseļošanās periodā pēc smagām slimībām, cilvēkiem ar nedaudz palielinātu svaru.

Papildu izmeklējumi, uz kuriem var nosūtīt dietologs:

Dažādi izmeklējumi, kas ļauj spriest par iekšējo sekrēcijas dziedzeru darbību (vairogdziedzera hormoni, dzimumhormoni), aknu, nieru darbību, iespējamiem uzturvielu deficītiem organismā (mazasinība, izsīkušas dzelzs rezerves, vitamīnu, minerālvielu deficīts), holesterīnu un tā dažādo frakciju līmeni, cukura līmeni, u.c. izmeklējumi.

 

Dietoloģijā lietotie izmeklējumi:

 • uztures novērtēšana:

 - apskate, auguma, ķermeņa masas mērīšana, ķermeņa masas indeksa noteikšana;

 - vidukļa, gurnu apkārtmēra mērīšana. Vidukļa/gurnu attiecības noteikšana;

- iespējamo hormonālo noviržu izpausmes novērtēšana:

 - iespējamo uztura deficītu novērtēšana (vitamīnu, minerālvielu, olbaltumvielu trūkums);

 • ķermeņa uzbūves mērīšanu ar bioimpedances metodi

 • atsevišķos gadījumos tiek ieteikta ķermeņa vielmaiņas netieša mērīšana (novērtēšana), izmantojot aproci, – tiek monitorēta ķermeņa vielmaiņa, fiziskās aktivitātes un dzīvesveids.  Pacientam tiek izsniegta aproce, ko nēsā vairākas diennaktis (tā ir ērta, netraucē ikdienas aktivitātēm). Tiek iegūti dati par kopējo enerģijas patēriņu (cik kalorijas patērē diennakts laikā), enerģijas patēriņu fiziskas aktivitātes laikā, soļu skaitu dienā, dažādas pakāpes fiziskās aktivitātes ilgumu, atpūtas ilgumu un miega ilgumu. Iegūtā informācija palīdz izveidot mērķtiecīgākas uztura rekomendācijas.

 

Ķermeņa uzbūves mērīšana ar BIOIMPEDANCES METODI
Uzmanību! Uz šo izmeklējumu pacientam jāierodas sagatavotam (informācija tiek iepriekš izsniegta).

 

! Pirms izmeklējuma svarīgi ievērot:

1.      Neēst un nedzert 4 stundas pirms izmeklējuma.
2.      Izslēgt fiziskas aktivitātes 12 stundas pirms izmeklējuma.
3.      Nedrīkst urinēt 30 minūtes pirms izmeklējuma.
4.      Nelietot alkoholu 48 stundas pirms izmeklējuma.
5.      Nelietot urīndzenošos līdzekļus 7 dienas pirms izmeklējuma.
6.      Neveikt izmeklējumu menstruāciju laikā.

 

Tiek iegūti dati par:

 •   tauku masu (masa un procentuālais sastāvs),
 •   muskuļu masu (masa un procentuālais sastāvs),
 •  šķidruma daudzumu organismā (masa un procentuālais sastāvs),
 •   šķidruma daudzumu šūnās un ārpus šūnām,
 •   ķermeņa šūnu masu.

Šī metode ir ļoti nozīmīga ķermeņa uzbūves izvērtēšanai, jo tikai auguma un svara attiecība vēl neliecina par aptaukošanos. Svarīgi, cik liela ir muskuļu masa, cik daudz šķidruma ir organismā. Piemēram, sportistiem var būt augsts ķermeņa masas indekss uz palielinātas muskuļu masas rēķina. Arī slimiem cilvēkiem mainās šie rādītāji. Ja ir šķidruma aizture organismā, var būt normāls ķermeņa masas indekss, bet samazināta muskuļu masa. Pirms plastiskās ķirurģijas manipulācijām svarīgi zināt, cik daudz tauku ir zemādā, jo tieši tie tiek evakuēti.

Ļoti būtiski ir atkārtot šo metodi un izvērtēt ķermeņa uzbūvi dinamikā uztura terapijas laikā, kad mainās ķermeņa svars un formas.

Sadarbība ar citu specialitāšu ārstiem

Dietologi cieši sadarbojas ar ģimenes ārstiem, endokrinologiem, ginekologiem, kardiologiem, sporta ārstiem, vēnu speciālistiem, proktologiem, urologiem, gastroenterologiem, dermatologiem, psihoterapeitiem un, protams, arī rehabilitologiem un skaistuma klīniku speciālistiem.

 

 

UZMANĪBU! Pacientu izpratnes veicināšanai piedāvājam vispārīgu apskatu par dietoloģijas sniegtajām iespējām gan veseliem, gan slimiem cilvēkiem, uzsverot potenciālos riska faktorus vai fiziski/emocionālās attīstības nepieciešamības, ko pieprasa konkrētā vecuma grupa, saslimšana un citi faktori.

DIETOLOĢIJA VESELIEM CILVĒKIEM

 

 DIETOLOĢIJA CILVĒKIEM AR KĀDU NO SLIMĪBĀM
 
Pakalpojumu cenrādis:
 
Pakalpojums Cena EUR
Dr. Med. Meijas pirmreizējā konsultācija 49.00 €
Dr. Med. Meijas atkārtotā konsultācija t.sk. bioimpedances izmeklējums 49.00 €
Dr. Med. Meijas atkārtotā konsultācija t.sk. vielmaiņas monitorings 49.00 €
Ārsta - uztura speciālista pirmreizēja konsultācija 41.00 €
Ārsta - uztura speciālista atkārtotā konsultācija t.sk. bioimpedances izmeklējums 41.00 €
Ārsta - uztura speciālista atkārtotā konsultācija t.sk. vielmaiņas monitorings 41.00 €
Atkārtota dietologa vai ārsta - uztura speciālista konsultācija 29.00 €
Individuālas ēdienkartes izstrādāšana 150.00 €

CHECK- UP

Piesakieties un uzziniet visu par savu patieso veselības stāvokli! Individuālas veselības pārbaužu programmas.

PIETEIKTIES KONSULTĀCIJAI

Piesakieties konsultācijai šeit! Mūsu darbinieki ar Jums sazināsies vistuvākajā laikā!